Home WiadomościZe Świata 70 lat duszpasterstwa polskiego w Monachium

70 lat duszpasterstwa polskiego w Monachium

Redakcja

redemptor.plW niedzielę, 22 listopada 2015 r., w Polskiej Parafii Katolickiej w Monachium w kościele św. Józefa, odprawiona została Msza święta dziękczynna za 70 lat istnienia polskiego duszpasterstwa w Monachium.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który również wygłosił homilię. Współkoncelebransami byli: o. dr Janusz Sok CSsR – Prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. dr Stanisław Pławecki CSsR – proboszcz Polskiej Parafii Katolickiej w Monachium, o. Tomasz Sadowski CSsR i o. Bogdan Nieć CSsR – wikariusze, ks. dr hab. Grzegorz Pyźlak oraz o. Piotr Mróz OFM.

Na początku Mszy św. wszystkich zgromadzonych przywitał o. Stanisław Pławecki oraz ks. Markus Gottswinter – proboszcz niemieckiej parafii św. Ludwika i św. Józefa. Na zakończenie Eucharystii do zgromadzonych bardzo licznie parafian, pocztów sztandarowych i osób w strojach ludowych przemówił Prowincjał o. Janusz Sok oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzej Osiak. Przewodniczącą Rady Parafialnej Polskiej Parafii Katolickiej w Monachium p. Joanna Halemba wraz z p. Andrzejem Halembą w imieniu całej wspólnoty parafialnej złożyli także gratulacje panu prof. Piotrowi Małoszewskiemu, który w sobotę 21 listopada 2015 r. otrzymał z rąk ks. kard. Reinharda Marxa medal św. Korbiniana za jego wieloletnie zaangażowanie w życie Kościoła, a zwłaszcza na rzecz duszpasterstwa obcojęzycznego. Podczas liturgii śpiewał chór parafialny oraz grał kwartet dęty pod dyrygenturą pana Józefa Obuchowskiego.

Po południu, tego samego dnia, w sali parafialnej przy kościele św. Józefa odbył się „Koncert Jubileuszowy” z okazji 70-lecia duszpasterstwa polskiego w Monachium. Przybyły na uroczystości ks. bp Wiesław Lechowicz oraz o. Janusz Sok wraz z pozostałymi kapłanami, zaproszonymi gośćmi i parafianami wysłuchali i obejrzeli wystąpień śpiewno-muzycznych i tanecznych, zespołów działających przy polskiej parafii w Monachium. Podczas koncertu wystąpili: chór parafialny pod dyr. pana Józefa Obuchowskiego, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, zespoły muzyczne: Te Deum, Semper Fidelis, Redemptor, duet młodych muzyków: Jan Niedringhaus (skrzypce) i Valentin Steffens (fortepian) oraz Zespół „Polonia”.

Dzień wcześniej, w sobotę 21 listopada  w ośrodku duszpasterskim na Neuperlachu ks. bp Wiesław Lechowicz spotkał się na Eucharystii z Radą Parafialną oraz z przedstawicielami wszystkich grup parafialnych. Po Mszy św. odbyło się spotkanie w budynku parafialnym na Neuperlachu.

Duszpasterstwo polskie w okręgu monachijskim zostało zainicjowane jeszcze w czasie trwania II wojny światowej. Niespełna 20 km od Monachium znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny w Dachau, utworzony w 1933 r. W okresie od kwietnia 1940 r. do kwietnia 1945 r. przywieziono do niego ponad 35.000 Polaków, w tym 2000 polskich kapłanów. Kapłani ci spieszyli z posługą współrodakom przebywającym w poszczególnych blokach, organizując prowizoryczne miejsca kultu Bożego. Kiedy od lata 1941 r. księżom polskim nie wolno już było oficjalnie odprawiać Mszy św., czynili to potajemnie w niedziele przed brzaskiem dnia jeszcze wśród nocnych ciemności. Za kielich służyła wtedy szklanka, a za mszał przemycony do obozu potajemnie podręczny mszalik dla wiernych.

W momencie wyzwolenia obozu dachauowskiego 29.04.1945 r. było w nim 761 kapłanów polskich. Wielu z nich nie mogło od razu opuszczać obozu ze względu na epidemię tyfusu.

3 czerwca 1945 r. władze amerykańskie przeniosły 5 tys. Polaków byłego obozu koncentracyjnego w Dachau do dawnych koszar wojskowych na „Freimannie” w Monachium. W liczbie tej znalazło się 450 polskich kapłanów.

Formalnie Polska Parafia w Monachium została ustanowiona 17.06.1945 r. przez ks. abpa J. Gawlinę. Siedziba parafii znajdowała się na Freimannie, a pierwszym proboszczem był ks. Stefan Leciejewski, kapłan diecezji poznańskiej.

Od 1978 r. w Polskiej Parafii  Katolickiej w Monachium (niegdyś Polskiej Misji Katolickiej) pracują Redemptoryści.

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda