Home WiadomościZe Świata Abp Gądecki o relacji do 3. części Instrumentum laboris

Abp Gądecki o relacji do 3. części Instrumentum laboris

Redakcja

Wczorajsze przedpołudnie poświęcone było pracy w grupach nad przyjęciem relacji do 3 części Instrumentum laboris. Dyskutowano nad tym co oznacza przekaz wiary oraz jak wyraża się działanie Boże. Podjęto również temat trudności, jakie młodzi napotykają na swojej drodze.

„W kwestii przekazu wiary, potrzeba dużej współpracy ze strony kapłanów, wspólnot chrześcijańskich i pomocników pastoralnych, aby wypracować itinerarium towarzyszenia, rozeznania i integracji. W tej przestrzeni ukazują się niemałe braki, jak chociażby mała współpraca podmiotów kościelnych w kwestii przekazu wiary. Często brakuje też odniesienia dialogicznego czyli wspólnego odniesienia do prawdy” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W relacji zostały dostrzeżone różne formy dotarcia do młodych z przekazem, m.in. poprzez sport, muzykę. „Relacja podkreślała także ważną rolę parafii, oratorium jako miejsca przygotowanego przez dorosłych dla młodych, które daje duże możliwości spotkania, przyjaźni, sportów, czyli przeżyć ludzkich i duchowych” – zauważył abp Gądecki.

W relacji zwrócono także uwagę na trudności, jakie napotykają młodzi kapłani. „Chodzi o to, aby młodzi kapłani przejmowali odpowiedzialność za formację młodych. Zdarza się, że młodzi kapłani uciekają w spokojniejsze środowiska pracy duszpasterskiej, gdzie znajdują uznanie” – stwierdził abp Gądecki.

Druga część spotkania przedpołudniowego poświęcona była dyskusji nad propozycjami do Instrumentum laboris. „Dotyczyły one u nas punktu 149. Czyli konieczności pewnej synergii między naukami humanistycznymi a naukami dotyczącymi spraw Bożych. Wypłynęło to przy okazji szkół i uniwersytetów katolickich, które dobrze przygotowują młodych do pracy, ale niekoniecznie do życia wiarą” – powiedział abp Gądecki.

BP KEP

Za: episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda