Home WiadomościZe Świata “Adveniat Regnum Tuum”: biskupia dewiza arcybiskupa nominata Rabatu Cristóbala Lópeza SDB

“Adveniat Regnum Tuum”: biskupia dewiza arcybiskupa nominata Rabatu Cristóbala Lópeza SDB

Redakcja

Po Mszy św. i spotkaniu z salezjanami z Domu inspektorialnego w Sewilli arcybiskup nominat Rabatu, w Maroku, abp Cristóbal López, salezjanin, pożegnał się ze współbraćmi jako przełożony hiszpańskiej inspektorii pw. Maryi Wspomożycielki. Następnie udał się Rzymu, by tam spotkać się z Przełożonym Generalnym, a potem – z Ojcem Świętym. W najbliższą sobotę, 10 marca przyjmie święcenia biskupie w obecności ks. Ángela Fernándeza Artime. Poniżej pewne informacje dotyczące wybranej przez niego biskupiej dewizy i biskupiego herbu.

Słowa składające się na dewizę biskupią w pewien sposób odzwierciedlają także jego program duszpasterski: “Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź królestwo Twoje). Tę dewizę sam abp López tak wyjaśnia: “Wyraża ona moje przekonanie, że Pan mnie wzywa i wzywa cały Kościół do bycia znakiem i narzędziem w służbie na rzecz budowania Królestwa Bożego, które jest królestwem pokoju i sprawiedliwości, wolności i równości, życia i prawdy, miłości i solidarności”.

“Wiem, że w wielu częściach świata ten zwrot jest utożsamiany z misją uczynienia wielkim Kościoła, w taki sposób, by było więcej chrześcijan, więcej powołań czy więcej kaplic… A przecież misją nie jest rozbudowywanie Kościoła jako instytucji, ale budowanie Królestwa Bożego, które jest pełne pokoju, sprawiedliwości, wolności, życia, prawdy i miłości”.

Natomiast jego herb biskupi zawiera w sobie bardzo głębokie znaczenia, z których jedno zasługuje na szczególne podkreślenie. “Niektóre z fal przechodzą przez dolną część herbu, przywołując wspomnienie morza, nad którym leży Almería, prowincja, w której się urodził, a także Badalona, gdzie żył, zdążając ku nowemu miejscu przeznaczenia, jakim jest Rabat. A obecny tam podwójny rowek chce również oznaczać ‘most’, bo istotnie Kenitra, marokańskie miasto, w którym ks. López był dyrektorem miejscowej szkoły salezjańskiej, oznacza ‘mały most’. Tak więc to wszystko symbolizuje także most, który łączy Europę z Afryką, muzułmanów i chrześcijan, Północ z Południem, bogatych z ubogimi”.

Arcybiskup nominat Rabatu przyjmie święcenia biskupie 10 marca o godz. 10.30 w katedrze Sant-Pierre w stolicy Maroku. Biskupami konsekratorami będą: kard. Omella (Barcelona) i kard. Amigo (emerytowany kardynał Sewilli) i nuncjusz apostolski w tym kraju – abp Vito Rallo. A poza tym, oczekuje się również innych 16 biskupów, a wśród nich czterech salezjanów: Olaverriego (Point-Noire, Kongo), Nguema Bee (Ebebiyin, Gwinea Równikowa), Biorda (La Guaira, Wenezuela) i Godayola (emerytowany biskup Ayaviri, Peru). Koncelebrować będzie około 75 kapłanów, a blisko sto osób ma przybyć z Hiszpanii.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda