Home WiadomościZe Świata Afrykańscy jezuici apelują o uwolnienie szczepionek od opłat patentowych

Afrykańscy jezuici apelują o uwolnienie szczepionek od opłat patentowych

Redakcja

Afrykańscy jezuici zaapelowali do przedstawicieli USA, Niemiec i Unii Europejskiej o tymczasowe zawieszenie patentów i praw własności intelektualnej szczepionek na koronawirusa oraz testów i leków przydatnych w walce z Covid-19. Umowa miałaby obowiązywać do zakończenia pandemii.

Konferencja Jezuitów Afryki i Madagaskaru (JCAM) opublikowała oświadczenie, w którym zaznacza, że inicjatywa ta może uratować miliony istnień ludzkich. Zakonnicy przypominają, że została ona poparta przez sto krajów i ponad 400 organizacji pozarządowych z całego świata. Jezuici powołali się także na apel papieża Franciszka, który wezwał do udostępnienia szczepionek na COVID-19 wszystkim potrzebującym, szczególnie najbiedniejszym.

Zdaniem jezuitów, stanowisko krajów takich jak Niemcy, które nadal pozostają obojętne wobec idei tymczasowego odstępstwa od praw patentowych, przyczynia się do pogłębienia globalnego kryzysu nierówności. Podkreślają, że skutki pandemii w biednych krajach są niszczycielskie, a brak interwencji grozi reperkusjami dla całej ludzkości. „Im dłużej wirus będzie krążył wśród niezaszczepionych społeczeństw, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nieznanych mutacji, które mogą zaszkodzić również krajom zaszczepionym, także tym, które sprzeciwiają się zawieszeniu patentów” – czytamy w oświadczeniu afrykańskich przełożonych Towarzystwa Jezusowego.

Zakonnicy zwracają uwagę na to, że w Afryce nowe mutacje wirusa już teraz powodują wzrost zarażeń i zgonów oraz dalsze szkody dla osłabionych gospodarek Czarnego Lądu. Jak donoszą analitycy Afrykańskiego Banku Rozwoju problem jest na tyle poważny, że grozi oddaleniem Afryki od jednego z celów zrównoważonego rozwoju, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do roku 2030.

W związku z tym podkreślono pilną potrzebę przyspieszenia produkcji i dystrybucji szczepionek oraz zwiększenia międzynarodowej pomocy. Zakonnicy zaapelowali także o wsparcie planu COVAX, promowanego przez Światową Organizację Zdrowia, Komisję Europejską i UNICEF, którego celem jest zapewnienie szczepionek krajom o niskich dochodach.

Warto dodać, że do zawieszenia praw patentowych w celu łatwiejszej dostępności szczepionek na koronawirusa wzywała już Stolica Apostolska. 23 lutego podczas posiedzenia Światowej Organizacji Handlu (WTO) zaapelował o to przedstawiciel Watykanu abp Ivan Jurkovič. W swoim wystąpieniu papieski dyplomata podkreślił, że skomplikowane mechanizmy ochrony praw własności intelektualnej stanowią obecnie znaczną przeszkodę w rozwiązaniu aktualnej sytuacji kryzysowej. Zaznaczył, że polityka i prawo powinny na pierwszym miejscu stawiać poszanowanie i promowanie godności ludzkiej w duchu solidarności między narodami.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Nairobi
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda