Home WiadomościZe Świata Albania: Naczelny Sąd w Tiranie zamyka oriońską parafię w Elbasan i eksmituje zakonników

Albania: Naczelny Sąd w Tiranie zamyka oriońską parafię w Elbasan i eksmituje zakonników

Redakcja

20 stycznia br. zostanie zamknięta Parafia oraz Centrum Duszpasterskie w Elbasan powierzone Księżom Orionistom – taka jest sentencja Naczelnego Sądu albańskiego. Zakonnicy zostaną dosłownie eksmitowani pozostawiając bez opieki duszpasterskiej mniejszość katolicką w tym mieście.

W Elbasan od lat ciągnęła się kontrowersyjna sprawa odnośnie terenu należącego do Kościoła Katolickiego w Albanii, na której wznoszą się kościół i centrum duszpasterskie powierzone trosce duszpasterskiej Księżom Orionistom.

Teren ten został sprzedany 20 lat temu przez państwo albańskie Kościołowi Katolickiemu i na tym terenie został wybudowany kościół oraz centrum duszpasterskie na podstawie pozwoleń wystawionych przez kompetentne miejscowe władze. W ten sposób oddano mniejszości katolickiej możliwość posiadania własnego miejsca kultu i centrum młodzieżowego. Inauguracja miała miejsce w 1997 r., a w 2007 stary właściciel zaczął dochodzić praw swojej rodziny do tegoż terenu i Sąd Najwyższy  przydzielił mu rację.

Sąd zasądził eksmisję zakonników, która ma się dokonać definitywnie do dnia 20 stycznia 2017 r.

Owa decyzja przeciwko Kościołowi Katolickiemu w Albanii jest niesprawiedliwa i zagraża dotychczasowym dobrym stosunkom i wolności religijnej w Albanii. Z tego to powodu ks. Aurelio Fusi, przełożony włoskiej Prowincji zakonnej „Matki Boskiej Opatrzności”, od której to zależy misja w Albanii, natychmiast powiadomił także ks. biskupa Hil Kabashi, biskupa – administratora terenów w południowej Albanii, ks. biskupa Angelo Massafra, arcybiskupa Scutari oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Albanii oraz Nuncjaturę Apostolską w Tiranie.

Więcej (zdjęcia) na: www.orione.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda