Albania: poświęcenie franciszkańskiej świątyni

W sobotę dziewiątego listopada w miejscowości Jaru w Albanii odbyła się konsekracja franciszkańskiej świątyni.

 

Poświęcenia dokonał ordynariusz administratury apostolskiej południowej Albanii bp. Hil Kabashi OFM. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej służy katolikom zamieszkującym wioski Jaru i Stiulas.

 

Wioska Jaru, w której wznosi się nowy kościół znajduje się pod opieką braci franciszkanów, pracujących na terenie południowej Albanii.

 

Misja zapoczątkowana została w 2007 roku przez Kustodie Słowacką Braci Mniejszych Konwentualnych. Obecnie posługuje w niej dwóch braci o. Jarosław Car ze Słowacji oraz o. Ireneusz Mikos z Polski.

 

Na uroczystościach obecny był generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Marco Tasca oraz prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz. Obecni również byli misjonarze pracujący w Albanii oraz bracia i siostry zakonne ze Słowacji, Polski, Niemiec i Włoszech.

 

Teren na jakim posługują bracia jest dość rozległy i obejmuje miasto Fier oraz kilka wiosek znajdujących się na południu Albanii.

 

Praca ma podwójny wymiar. Jest ona ukierunkowana przede wszystkim ma katechizację dzieci i dorosłych. Związane jest to z kilkudziesięcioletnią dyktaturą komunistyczną, która skutecznie walczyła z chrześcijaństwem, pozostawiając mieszkańców bez opieki duszpasterskiej.

 

Praca misyjna ma również wymiar ewangelizacyjny, przez dawanie przykładu życia chrześcijańskiego dla ludności Albanii, złożonej w większości z wyznawców islamu i osób niewierzących.

Łukasz Pazgan

Za: www.franciszkanie.pl