Home WiadomościZe Świata Albania: wizyta Rady Konferencji Redemptorystów Europy

Albania: wizyta Rady Konferencji Redemptorystów Europy

Redakcja

Braterską wizytę w międzyprowincjalnej misji w Albanii złożyli w dniach 25-28 października 2021 r. o. Johannes Romëlt CSsR, koordynator Konferencji Redemptorystów Europy (KRE) i jego radni: oo. Gianni Congu CSsR i Piotr Chyla CSsR, wraz z sekretarzem rady o. Piotrem Sułkowskim CSsR. Obecnie w Albanii pracuje trzech redemptorystów: dwóch z Polski (oo. Andrzej Michoń i Zbigniew Kwiecień) i jeden z Hiszpanii (o. Laureano Del Otero).

Po powitalnej kawie we wspólnocie wszyscy współbracia (w sumie siedmiu – jak diakoni w Dziejach Apostolskich) udali się do portowego miasta Vlora, kolebki niepodległości kraju i siedziby biskupa administracji apostolskiej południowej Albanii, bp Giovanni Peragine.

Odbyli z nim spotkanie, aby porozmawiać o wyzwaniach ewangelizacji na południu kraju, gdzie w ostatnią Środę Popielcową rozpoczęła się nowa obecność redemptorystów – różni się one od tej, którą mamy w mieście Kamëz od 2014 r.: jest to obecność „missio ad gentes”, gdzie wymagane są cierpliwość i otwartość na Ducha Świętego, biorąc pod uwagę niewielką grupę katolików na tych obszarach kraju.

Następnego dnia udano się do Gjirokastry, nowej stacji misyjnej redemptorystów. Miasto to jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po południu powrót do Kamëz, do wspólnoty redemptorystów, gdzie 27 października dzielono się doświadczeniami i planami na przyszłość, wzmocnionymi teraz obecnością o. Zbigniewa Kwietnia CSsR  we wspólnocie międzyprowincjalnej.

Wreszcie, 28 października, współbracia i członkowie radyudali się do Tirany, gdzie spotkali się z arcybiskupem Tirany-Durrës, bp George Frendo OP i odprawili Eucharystię w katedrze św. Pawła w Tiranie przed powrotem do Rzymu.

Nowy współbrat w misji Albanii

11 września 2021 r. do wspólnoty międzyprowincjalnej w Albanii dołączyła o. Zbigniew Kwiecień CSsR z Prowincji Warszawskiej. Nie jest to jego pierwsze doświadczenie misyjne, ponieważ spędził lata w Argentynie, głosząc Dobrą Nowinę na wielkich stepach Ameryki Południowej.

Swoją posługę pełnił również w rodzimej prowincji, zarówno w parafiach, szkołach, jak i głosząc misje parafialne. Wraz z jego przybyciem misja Albanii ponownie liczy trzech współbraci, dwóch z Polski i jednego z Hiszpanii. I nadal jest otwarta dla nowych misjonarzy, którzy chcą poświęcić się głoszeniu Ewangelii na Bałkanach!

o. Laureano Del Otero CSsR, Albania

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda