Home WiadomościZe Świata Anioł Pański: pamięć Benedykta XVI o zmarłym Prymasie oraz chrześcijańskie carpe diem

Anioł Pański: pamięć Benedykta XVI o zmarłym Prymasie oraz chrześcijańskie carpe diem

Redakcja

„Pozdrawiam Polaków. Dziś jednoczę się z Kościołem w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i posługę zmarłego Kardynała Prymasa Józefa Glempa. Niech Pan wynagrodzi jego pasterski trud w swojej chwale! Wszystkim z serca błogosławię”.

Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku: RealAudioMP3

W ten sposób Benedykt XVI zwrócił się w południe do Polaków. Natomiast główne rozważanie przed modlitwą Anioł Pański poświęcił niedzieli i chrześcijańskiemu sensowi czasu.

„Czym jest dla nas niedziela – dzień Pański? Jest to dzień odpoczynku, dzień dla rodziny, ale nade wszystko dzień dla Niego”. Ten nowy tweet Benedykta XVI dobrze streszcza jego południową refleksję. Papież nawiązał do dzisiejszych czytań mszalnych, gdzie mowa jest właśnie o świętowaniu w świetle Słowa Bożego. Zwrócił przy tym uwagę na słowo „dzisiaj”, które św. Łukasz wkłada w usta Jezusa wyjaśniającego w synagodze w Nazarecie sens mesjańskiego proroctwa Izajasza. Ewangelista podkreśla w ten sposób wyjątkowość momentu, w którym ludzkie dzieje osiągnęły swą pełnię, spotykając Zbawiciela.

„Drodzy przyjaciele, ten fragment mówi o owym «dzisiaj» także do nas – mówił Papież. – Przede wszystkim przypomina nam o sposobie przeżywania niedzieli: dnia dla odpoczynku i rodziny, a wcześniej jeszcze dnia, który należy poświęcić Panu poprzez udział w Eucharystii, gdzie karmimy się Ciałem i Krwią Chrystusa oraz Jego Słowem życia. W drugiej kolejności, w naszych czasach chaosu i roztargnienia, Ewangelia ta wzywa nas do refleksji nad naszą zdolnością słuchania. Zanim zaczniemy mówić o Bogu i z Bogiem, należy Go posłuchać, a liturgia Kościoła jest «szkołą» tego słuchania Pana, który do nas mówi. I wreszcie, Ewangelia dzisiejszej niedzieli mówi nam, że każda chwila może stać się owym «dzisiaj», sposobnym czasem naszego nawrócenia. Każdy dzień może być zbawiennym «dziś», ponieważ zbawienie jest historią, która trwa dla Kościoła i dla każdego ucznia Chrystusa. Taki jest sens chrześcijańskiego carpe diem: łap dzień, w którym Bóg cię woła, by dać ci zbawienie!”.

tc/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda