Home WiadomościZe Świata Archiwum Watykańskie udostępni kolejne tajne dokumenty

Archiwum Watykańskie udostępni kolejne tajne dokumenty

Redakcja

Ojciec Henryk Droździel SJ, Rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych, donosi z Rzymu o przygotowaniach do udostępnienia tajnych dokumentów watykańskich. Już 2 marca będzie można poznać dokumenty archiwalne do 1958 roku, czyli do końca pontyfikatu Piusa XII.

Dziś w auli „Augustianum” (Via Paolo VI 25, Roma) odbyła się konferencja zorganizowana przez Apostolskie Archiwum Watykańskie przed planowanym na 2 marca 2020 roku otwarciem zbiorów Archiwum dotyczących pontyfikatu Pius XII (1939-1958). Celem spotkania, w którym uczestniczyło prawie 200 archiwistów, historyków i dziennikarzy, było przedstawienie historii przygotowań do marcowego wydarzenia. Omówiono źródła, które będą do dyspozycji i podkreślono wagę wydarzenia, które stworzy badaczom możliwość dostępu do udokumentowanych dramatycznych wydarzeń z pontyfikatu Piusa XII.

Spotkanie otworzyli Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin oraz Archiwista i Bibliotekarz Kościoła kard. José Tolentino Calaça de Mendonça. Podsumował je abp. Sergio Pagano, prefekt Apostolskiego Archiwum Watykańskiego. Głos zabrali także dyrektorzy i przedstawiciele archiwów siedmiu innych dykasterii watykańskich (Sekretariatu Stanu: Wydział I i Wydział II, Doktryny Wiary, Propaganda Fidei, Kościołów Wschodnich, Penitencjarii Apostolskiej oraz Fabrica di s. Pietro), które także są zaangażowane w udostępnienie materiałów z tego okresu.

W spotkaniu uczestniczył także polscy jezuici: o. Henryk Droździel SJ i o. Robert Danieluk SJ. Z przerwami na kawę i obiad, spotkanie trwało od 9.00 do 19.00 i było bardzo rzeczowe. Uczestnicy dowiedzieli się bardzo dużo o wspomnianych wyżej archiwach, ich historii, zasobach, sposobie ich prowadzenia, inwentarzach oraz możliwościach poszukiwań.

Już wkrótce, 2 marca, światło dzienne ujrzy wiele ważnych dokumentów, rzucających światło na kluczowe wydarzenia historyczne z pontyfikatu Piusa XII.

Relacja i zdjęcie: Henryk Droździel SJ
Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda