Home WiadomościZe Świata Argentyna: zmarł teolog o. Juan Carlos Scannone SJ

Argentyna: zmarł teolog o. Juan Carlos Scannone SJ

Redakcja

W wieku 88 lat zmarł 27 listopada w Buenos Aires znany argentyński teolog o. Juan Carlos Scannone, jeden z nauczycieli Jorge Mario Bergoglio. To on nauczył przyszłego papieża Franciszka „teologii ludu”, której był twórcą.

Teologia ludu powstała na gruncie latynoamerykańskiej teologii wyzwolenia. Opowiada się za preferencyjną opcją na rzecz ubogich, jednak odrzuca marksistowską analizę rzeczywistości. Jej wpływ można dostrzec w pierwszej adhortacji apostolskiej Franciszka „Evangelii gaudium”, jak również w całej jego metodzie teologiczno-duszpasterskiej oraz szczególnie w papieskich przemówieniach wygłaszanych podczas pielgrzymek na terenie Ameryki Łacińskiej.

Scannone był jezuitą. Studiował na uniwersytecie w Innsbrucku w Austrii, zaś doktorat obronił na uniwersytecie w Monachium. Wykładał na różnych uczelniach w Argentynie i w Europie, współpracował też z Latynoamerykańską Radą Biskupią (CELAM) i jezuickim pismem „La Civiltà Cattolica”.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda