Home WiadomościZe Świata Augustianie przygotowują się na spotkanie z Franciszkiem, Papieżem żebraczym

Augustianie przygotowują się na spotkanie z Franciszkiem, Papieżem żebraczym

Redakcja

Pojutrze, we wspomnienie liturgiczne św. Augustyna, Papież odprawi Mszę w rzymskim kościele, który jest dedykowany temu Ojcu Kościoła i w którym znajduje się również grób jego matki św. Moniki. Okazują do tej niecodziennej liturgii jest rozpoczęcie kapituły generalnej zakonu augustianów. Augustianie czuli się w sposób szczególny uprzywilejowani za poprzedniego pontyfikatu, ponieważ Benedykt XVI jest wielkim znawcą i propagatorem myśli św. Augustyna. Jak jednak mówi generał zakonu o. Robert Prevost, również Papież Franciszek reprezentuje styl duszpasterstwa, który bliski powinien być wszystkim zakonom żebraczym, w tym augustianom.

„My, zakon widzimy w tym Papieżu wielki dar dla Kościoła – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Provost. – Muszę jednak zaznaczyć, że dla nas augustianów szczególnym darem był też Benedykt XVI, który przypomniał Kościołowi nauczanie św. Augustyna i to w sposób, który również dla nas był bardzo odkrywczy. Teraz widzimy, że nowy Papież podejmuje niektóre elementy z nauczania swego poprzednika, ale w nowy sposób, inaczej je przekazuje. Franciszek zbliża się do ludu Bożego. Przekazuje przesłanie Ewangelii całym swym człowieczeństwem, bliskością, współczuciem, miłosierdziem. I widzimy, że w ten sposób to przesłanie staje się dla ludzi czymś żywym. Dla nas jako zakonu żebraczego jest to bardzo ważne. Bo w przeszłości zakony żebracze wyróżniały się właśnie tym, że chciały być bliżej ludzi, zwłaszcza ludzi prostych i ubogich. A zatem ten nowy Papież i jego przesłanie to dar, ale też wielkie wyzwanie”.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda