Home WiadomościZe Świata Austria: coraz mniej osób konsekrowanych

Austria: coraz mniej osób konsekrowanych

Redakcja

Spada liczba osób konsekrowanych w Austrii. Wynika to z danych przedstawionych przez tamtejszą Konferencję Zakonów za ubiegły rok.

Wynika z nich, że 1 stycznia 2021 roku było w tym kraju 4507 osób konsekrowanych, w tym 2944 sióstr ze 106 zgromadzeń zakonnych i 1563 ojców i braci z 86 zgromadzeń. W 2019 roku było ich 4691, czyli niemal 200 więcej.

Głównym powodem spadku jest starzenie się osób konsekrowanych, szczególnie sióstr zakonnych, spośród których 61 proc. ma ponad 75 lat. Zakonników, którzy osiągnęli ten wiek jest 30 proc.

Prezentująca te dane na konferencji prasowej s. Christine Rod, sekretarz generalna Konferencji Zakonów wskazała, że do zmniejszenia liczby osób konsekrowanych przyczyniła się również pandemia COVID-19, która doprowadziła do śmierci 27 spośród 528 zakażonych zakonnic i zakonników. Wirusa miało 11 proc. wszystkich osób konsekrowanych, więcej niż w ogóle społeczeństwa (7 proc.). Zdaniem s. Rod wynika to z prowadzenia życia wspólnotowego w 454 austriackich klasztorach i domach zakonnych.

Zakonnica wyjaśniła, że działalność sióstr coraz bardziej skupia się wokół pracy socjalnej, towarzyszenia duchowego, edukacji i terapii, wciąż są one tradycyjnie obecne w wielkich szkołach i szpitalach. W przypadku zakonników dominuje natomiast praca duszpasterska. Ponad 600 służy jako księża parafialni. Na przykład stoją na czele połowy parafii w Wiedniu.

Gdy chodzi o zmianę pokoleniową, to w 2020 roku do zgromadzeń męskich wstąpiło 23 nowych zakonników, a 58 zmarło. Z kolei 19 kobiet wstąpiło do zgromadzeń żeńskich, zmarło zaś 155 sióstr. W 2019 roku wstąpiło do zgromadzeń zakonnych 11 mężczyzn i 15 kobiet, co oznacza, że obecnie mamy do czynienia ze wzrostem liczby kandydatów do życia konsekrowanego.

pb (KAI/SIR) / Wiedeń

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda