Home WiadomościZe Świata Avila: kongres o św. Janie od Krzyża

Avila: kongres o św. Janie od Krzyża

Redakcja

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili odbył się II Światowy Kongres poświęcony św. Janowi od Krzyża. Jego tematem było drugie dzieło hiszpańskiego mistyka: „Noc ciemna” („Noche oscura”).

W kongresie udział wzięło ok. 40 prelegentów z Hiszpanii i z zagranicy. W swoich wystąpieniach zajęli się nie tylko strukturą i treścią dzieła św. Jana od Krzyża, ale przede wszystkim doświadczeniem „nocy ciemnej” w drodze do Boga świętego karmelity oraz w życiu mistycznym innych świętych, jak m. in. Grzegorza z Nyssy czy Edyty Stein. Uczestnicy mogli zapoznać się także z ujęciem tematu z perspektywy prawosławnej oraz innych religii.

Mówi o. Jerzy Nawojowski OCD, wykładowca i sekretarz Uniwersytetu Mistyki: „Na ten kongres przyjechało ponad 150 osób i ponadto transmitujemy go także on line. Równocześnie z kongresem odbywa się festiwal muzyki mistycznej i terezjańskiej, to już czwarta jego edycja”.

„Św. Jan jest nie tylko wielkim mistykiem i poetą. To ktoś głęboko zakochany w Bogu, a przez to i w drugim człowieku. Zna głębię naszej istoty i jej motywacje. Moglibyśmy nawet powiedzieć, że jest prawdziwym psychologiem ducha, który pokazuje wielkość człowieka, ale także kłamstwa, które go zniewalają i anulują jego człowieczeństwo. Dzisiejszy świat potrzebuje Jana do Krzyża, aby uleczyć swoją duszę”, powiedział o. Francisco Javier Sancho Fermín OCD, dyrektor Uniwersytetu Mistyki.

Na koncerty muzyki mistycznej i terezjańskiej z Polski przyjechali Ewa Uryga, Grzegorz Dowgiałło i Mariusz Wójtowicz OCD. Polscy muzycy podbili nie tylko Avilę, ale również Madryt.

Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda