Home WiadomościZe Świata Azerbejdżan: Święcenia biskupie pierwszego biskupa Azerskiego Kościoła

Azerbejdżan: Święcenia biskupie pierwszego biskupa Azerskiego Kościoła

Redakcja

W niedzielę, 11 lutego, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bacu miały miejsce święcenia biskupie ks.Vladimíra Fekete, salezjanina, prefekta apostolskiego Azerbejdżanu, który został wyniesiony do godności biskupiej przez papieża Franciszka w dniu 8 grudnia 2017 roku. 

Obrzędowi konsekracji przewodniczył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Obecni byli także: abp Savio Hon Tai-Fai, salezjanin, nuncjusz apostolski w Grecji; bp Enrico dal Covolo, salezjanin, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego; abp Alois Kothgasser, salezjanin, emerytowany arcybiskup Salzburga; bp Ludwig Schwarz, salezjanin, emerytowany biskup Linzu; abp Paolo Pezzi, arcybiskup Moskwy; bp Giuseppe Pasotto, administrator apostolski dla Kaukazu; ks. Tadeusz Rozmus, radca regionu Europa Środkowo-Północna; ks. Josef Ižold, przełożony inspektorii słowackiej, do której należy salezjański Azerbejdżan, a także – liczni przedstawiciele Kościoła Prawosławnego i innych wspólnot chrześcijańskich znajdujących się w Azerbejdżanie.

“Tą decyzją Papież chce, aby Kościół w Azergejdżanie dalej się rozwijał pod ojcowskim przewodnictwem biskupa” – powiedział w homilii abp Gallagher. “Życie bpa Fekete to przygoda wiary. Kiedy odkrył swoje powołanie na ziemi, na której się urodził, na Słowacji, nie mógł przeżywać go w wolności, tak więc w skrytości spędził te pierwsze lata kapłaństwa. Ten człowiek, który dzisiaj jest święcony, wykazał, że posiada wielką odwagę, która przekłada się na prawdziwego ducha służby autentycznego Syna Księdza Bosko” – dodał.

ANS – Baku

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda