Home WiadomościZe Świata Benedykt XVI na audiencji ogólnej: świat coraz dotkliwiej doświadcza braku wiary

Benedykt XVI na audiencji ogólnej: świat coraz dotkliwiej doświadcza braku wiary

Redakcja

Pomimo postępu i wielkich osiągnięć nauki i techniki, świat nie staje się bardziej ludzki, pokojowy i braterski. Ludziom coraz bardziej brakuje dziś tego, co daje wiara chrześcijańska: pewności wynikającej z zaufania kochającemu Bogu, który podtrzymuje świat i moje życie – mówił Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Papież wyjaśniał dziś, czym jest wiara.

„W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty podjął refleksję na temat sensu wiary w dzisiejszych czasach, w których nauka i technika otwierają horyzonty, które jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić. Stwierdził, że właśnie teraz jest konieczna odnowiona edukacja do wiary, która, owszem, obejmowałaby świadomość prawd i zbawczych wydarzeń, ale przede wszystkim rodziłaby się z prawdziwego spotkania z Bogiem w Jezusie Chrystusie. Uzasadniając to stwierdzenie, Papież zauważył, że mimo wielu oznak dobra, szerzy się wokół nas pustynia duchowa. Wydarzenia na świecie sprawiają wrażenie, że świat nie zmierza w kierunku budowania społeczności braterskiej i pokojowej, a postęp techniczny i dobrobyt mają swoje ciemne strony. W tym kontekście wciąż aktualne są fundamentalne pytania, jakie wielu ludzi sobie stawia: jaki jest sens życia? Czy jest przyszłość przed człowiekiem, przed nami, przed nowymi pokoleniami? Jak ukierunkować naszą wolność, aby żyć szczęśliwie? Co nas czeka za progiem śmierci? Wraz z nimi jawi się poczucie, że potrzebujemy nie tylko chleba, ale także miłości, nadziei, trwałych fundamentów dla autentycznego i pełnego życia nawet pośród ciemności, trudności i codziennych problemów. To właśnie daje nam wiara, która jest ufnym zawierzeniem Bogu, dającym pewność inną, ale nie mniej solidną, niż ta, która wynika z naukowych obliczeń. Bóg objawił, że Jego miłość do człowieka nie ma granic. Jest całkowitym oddaniem, aż do ofiary z siebie. Jeśli uwierzymy w tę miłość i na nią odpowiemy, znajdziemy odpowiedź na wszelkie nasze pytania i rozterki”.

Benedykt XVI zauważył, że do wiary uzdalnia człowieka sam Bóg, dając mu łaskę i niezbędne dary Ducha. Chrześcijanie ze swej strony muszą jednak głosić Ewangelię – powiedział Papież.

„Widzimy jednak wokół nas, że wielu pozostaje obojętnych lub wręcz odrzuca to, co głosimy. W Ewangelii św. Marka Zmartwychwstały wypowiada twarde słowa: «Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony». Pragnę was zachęcić do refleksji nad tymi słowami. Ufność w działanie Ducha Świętego powinna nas zawsze skłaniać, abyśmy szli i głosili Ewangelię, z odwagą świadczyli o naszej wierze. Może się to spotkać z pozytywnym przyjęciem daru wiary, ale istnieje też ryzyko, że Ewangelia zostanie odrzucona. To odrzucenie nie powinno nas zniechęcać. Jako chrześcijanie jesteśmy świadectwem żyznej gleby. Nasza wiara, pomimo naszych ograniczeń, pokazuje, że istnieje dobra gleba, na której Słowo Boże wydaje obfite owoce. Cała historia Kościoła, ze wszystkimi problemami, pokazuje, że istnieje żyzna gleba i dobre ziarno, które przynosi owoc” – powiedział Papież.

W słowie do Polaków Benedykt XVI nawiązał do rozpoczętego niedawno Roku Wiary.

Słuchaj słów Papieża po polsku: RealAudioMP3 

„Witam polskich pielgrzymów. Życzę wszystkim, aby nawiedzenie grobów Apostołów, Męczenników i Wyznawców oraz doświadczenie powszechnej wspólnoty Kościoła owocowało umocnieniem osobistej więzi z Chrystusem. Niech Rok Wiary będzie okazją do jej ożywiania i do dawania świadectwa wobec innych. Niech Bóg wam błogosławi!”.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda