Home WiadomościZe Świata Berlin: zakony katolickie tworzą „kampus teologii i duchowości”

Berlin: zakony katolickie tworzą „kampus teologii i duchowości”

Redakcja

W niespełna dwa lata po utworzeniu Centralnego Instytutu Teologii Katolickiej przy uniwersytecie Humboldta w Berlinie, stolica Niemiec otrzymuje nową kościelną szkołę wyższą. Od września rozpoczną się pierwsze wykłady na „kampusie teologii i duchowości”, założonym przez osiem wspólnot zakonnych, poinformowali inicjatorzy. Jak wyjaśnili, pełne otwarcie uczelni jest planowane na 2023 rok, w nieodległych planach jest pozyskanie nieruchomości w centrum Berlina.

Przewodniczący stowarzyszenia sponsorującego, kapucyn o. Ludger Schulte, wyjaśnił, że instytucja ta ma na celu „długoterminowe zabezpieczenie naukowych podstaw zakonów i ich dzieł”. Według zastępcy przewodniczącego, dominikanina o. Ulricha Engela, kampus powinien otrzymywać bodźce dla teologii przez kontakt ze społeczeństwem miejskim i na nie emanować.

Obok kształcenia teologicznego i badań naukowych, koncentrujących się na tematach istotnych dla zakonów, kampus ma oferować także inne formy działalności. Planuje się na przykład rok studiów ukierunkowanych na wybór zawodu dla maturzystów oraz programy dokształcania władz kierowniczych instytucji kościelnych, a także niestacjonarne studia licencjackie w zakresie duszpasterstwa dla „osób robiących karierę w dziedzinie niezwiązanej z ich wykształceniem” oraz studia podyplomowe w zakresie „teologii duchowości”. Kampus chce współpracować z innymi wyższymi szkołami teologicznymi na całym świecie.

Koszty inwestycyjne projektu związane z planowaniem, wyposażeniem i urządzeniem stowarzyszenie szacuje na 1,5 mln euro. Roczne koszty przedsięwzięcia szacowane są na 1,7 mln euro, w tym 1,1 mln euro na personel. Zakłada się, że przychody wyniosą 700.000 euro jako dotacja od sponsora i 550.000 euro z darowizn. Opłaty kampusowe 150 studentów wynoszą 150.000 euro, a wkłady z imprez i finansowania projektów 100.000 euro.

ts (KAI) / Berlin
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda