Home WiadomościZe Świata Betlejem: franciszkański kustosz powitany przez nową panią burmistrz

Betlejem: franciszkański kustosz powitany przez nową panią burmistrz

Redakcja

Ingres kustosza Ziemi Świętej do kościoła franciszkańskiego przy bazylice Narodzenia w Betlejem rozpoczął uroczystości odpustowe ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. O. Pierbattistę Pizzaballę OFM na placu Żłóbka, powitała m.in. Vera Baboun, burmistrz miasta Betlejem, pierwsza w historii kobieta na tym urzędzie.

Uroczystej procesji o. Pierbattisty towarzyszyli bracia franciszkanie oraz przedstawiciele katolickich wspólnot parafialnych z Betlejem i z Jerozolimy. Ze względu na ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy i na znak żałoby po śmierci ofiar ze strony palestyńskiej i izraelskiej tegoroczny ingres kustosza miał mniej uroczystą oprawę. W procesji nie wzięli udziału skauci, a główny plac Betlejem świecił pustkami. Symbolem nadziei, pokoju i pojednania była obecność dzieci ze szkół prowadzonych przez Kustodię Ziemi Świętej.

Ingres Kustosza stał się okazją do wyrażenia gratulacji i życzeń owocnej posługi dla nowej pani burmistrz Betlejem. O. Pizzaballa wyraził nadzieję na owocną współpracę władz samorządowych z lokalną wspólnotą chrześcijańską. Vera Baboun, palestyńska katoliczka z Betlejem, otrzymała w darze egzemplarz Biblii, krzyż św. Damiana oraz różaniec z drzewa oliwnego.

Vera Baboun po wygraniu październikowych wyborów samorządowych rozpoczęła w połowie listopada zaszczytną, choć niełatwą misję kierowania najbardziej znanym palestyńskim miastem. „Betlejem jest oknem Palestyny na świat – uważa nowa burmistrz – a dla świata oknem na Palestynę.”

J. Kraj OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda