Betlejem: świętowanie przy Grocie Narodzenia

Betlejemska pasterka połączyła liturgiczne wspomnienie Narodzenia Pańskiego z geograficznym miejscem przyjścia na świat Zbawiciela. Uroczysta Eucharystia we franciszkańskim kościele przylegającym do bazyliki Narodzenia zakończyła się procesją z figurką Dzieciątka Jezus do Groty, gdzie od początków chrześcijaństwa czci się żłóbek Bożej Dzieciny.

Tłumy pielgrzymów i lokalnych wiernych zgromadziły się na betlejemskich celebracjach Bożego Narodzenia. Uroczystej pasterce przewodniczył abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy. Mszę św. koncelebrowało trzech biskupów oraz około 150 kapłanów. Uczestniczyła w niej delegacja władz Autonomii Palestyńskiej na czele z prezydentem Mahmoudem Abbasem. W homilii patriarcha podziękował za jego wkład w budowanie pokoju.

„My wierni religii monoteistycznych – podkreślił – zgadzamy się ze stwierdzeniem, że podziały między ludźmi są dziełem diabła, zaś pojednanie jest sprawą Bożą”. Wzywał polityków i ludzi dobrej woli „do intensywnego działania na rzecz pokoju i pojednania narodów Palestyny i Izraela oraz całego Bliskiego Wschodu”.

Abp Twal życzył wszystkim daru pokoju płynącego od Boga i zapowiedzianego przez aniołów w noc Bożego Narodzenia.

Centralnym punktem uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem jest święta Grota czczona od wieków jako miejsce przyjścia na świat Syna Bożego. Po zakończeniu pasterki do godz. 17:00 przy ołtarzu Trzech Mędrców, w części groty należącej do franciszkanów, są sprawowane Msze, łącząc historyczne objawienie się Boga z Jego sakramentalną obecnością we wspólnocie Kościoła.

J. Kraj OFM, Betlejem

Za: Radio Watykańskie