Home WiadomościZe Świata Bezdomni pielgrzymi wyruszają do Rzymu

Bezdomni pielgrzymi wyruszają do Rzymu

Redakcja

Prawie 30 podopiecznych kapucyńskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio już w poniedziałek 8 października wyruszy na pielgrzymkę do Włoch. Osoby bezdomne, wraz z innymi grupami z Polski, wezmą m.in. udział w narodowej pielgrzymce do do miejsc związanych ze św. Ojcem Pio.

– Ludzie bez domu mają marzenia, jak każdy z nas. A my w Dziele pragniemy dawać im szanse nie tylko na zmianę swojej trudnej sytuacji życiowej, ale chcemy też w pełni włączać ich w społeczeństwo na równych prawach – mówi Jolanta Kaczmarczyk , zastępca dyrektora Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. – Pielgrzymka do tak pięknych miejsc we Włoszech na pewno wzmocni motywację osób bez domu do zmiany w życiu i da im siłę do pokonania bezdomności. Wspomnienia z wyjazdu będą cennym pocieszeniem w chwilach kryzysu, niezwykle budującym, doświadczeniem dobra otrzymanego od innych ludzi.

Każdy z pielgrzymów stawia sobie jakieś postanowienia oraz ma nadzieję powrócić z miejsc świętych z konkretnymi owocami. – Chcę wrócić z lepszym zdrowiem – mówi pan Jan. – Może Ojciec Pio pomoże mi zdać egzamin na prawo jazdy – dodaje. Z kolei pan Tomasz ma nadzieję wrócić „ze zdrowiem, odpoczynkiem, uśmiechem na twarzy i radością z pracy zawodowej i zamieszkania po pielgrzymce w mieszkaniu chronionym”.

Narodowa pielgrzymka będzie miała miejsce od 10 do 13 października. Rozpocznie się od spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas środowej audiencji ogólnej. Po niej grupy udadzą się do San Giovani Rotondo na kolejne uroczystości Roku Jubileuszowego Ojca Pio 50 lat po jego śmierci oraz 100 lat od otrzymania przez niego stygmatów. Podczas swojego dziesięciodniowego wyjazdu bezdomni pielgrzymi odwiedzą także Padwę, Monte Sant’Angelo, Asyż i górę Alwernia.

Osoby bezdomne, które już 8 października wyruszą do Włoch, korzystają z różnorakiej pomocy kapucyńskiej organizacji oraz innych placówek. Niektórzy spośród pielgrzymów uczestniczą w zajęciach świetlicowych, programach poszukiwania pracy czy mieszkań treningowych. Osobom doświadczającym bezdomności towarzyszyć będą pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz bracia kapucyni.

To już druga taka pielgrzymka organizowana przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. W 2016 roku osoby bezdomne uczestniczyły w Europejskich Rekolekcje Radości i Miłosierdzia, które dla osób bezdomnych zorganizowano w Watykanie. Oprócz spotkania z Papieżem Franciszkiem pielgrzymi odwiedzili miejsca związane z kapucyńską duchowością.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda