Home WiadomościZe Świata Białoruś: nowe kierownictwo kapucynów

Białoruś: nowe kierownictwo kapucynów

Redakcja

Kapituła Białoruskiej Kustodii Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów wybrała 13 lipca na swojego przełożonego brata Andrzeja Buksztana OFMCap – informuje portal cathoilic.by.

Zakonnicy podsumowali dorobek życia i działalności tamtejszej wspólnoty w ciągu minionych trzech lat, podczas której jej przełożonym przez drugą kadencję był brat Oleg Szenda OFMCap. Gościem kapituły był przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz. Zachęcił on braci, by kultywowali pamięć o fundamentach, jakie położyły poprzednie pokolenia wierzących na Białorusi. Biskup Butkiewicz pogratulował także nowo wybranemu kierownictwu Kustodii, życząc braciom kapucynom, a zwłaszcza nowemu kustoszowi i jego doradcom, posłuszeństwa natchnieniom Ducha Świętego.

Kapucyni podjęli pracę na Białorusi w 1938 r., gdy pierwsi bracia sprowadzili się do miejscowości Przełom. Klasztor ten powstał w ramkach rozwoju struktur Zakonu w granicach II Rzeczpospolitej. Okres II wojny światowej i komunistycznego reżimu ateistycznego doprowadziły klasztor do upadku. Na Białorusi pozostało dwóch braci, a w latach 80. potajemnie wstąpiło do Zakonu jeszcze dwóch. W chwili upadku reżimu ateistycznego na Białorusi było trzech braci kapucynów, którzy mieszkali w pojedynkę i pełnili obowiązki proboszczów.

W latach 1988-90, kiedy zliberalizowała się praktyka władz radzieckich względem Kościoła, z przejściową pomocą duszpasterską udawali się na Białoruś niektórzy bracia z Prowincji Warszawskiej. Regularna pomoc personalna dla braci na Białorusi okazała się możliwa od 1990 r. Odpowiadając na widoczny rozwój Zakonu na Białorusi, Minister Generalny wydał dekret podnoszący tę obecność do rangi Wiceprowincji, który wszedł w życie w 1997 r. Od 2015 po zmianie struktur zakonnych Bracia na Białorusi funkcjonują jako Kustodia Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów.

Obecnie Kustodia posiada osiem placówek, w których pracuje dwudziestu sześciu braci.

KAI

[Na zdjęciu: nowo wybrany zarząd Kustodii Białorusi: (od lewej) pierwszy radny br. Ariusz Małyska, kustosz Andrei Bukshtan, drugi radny br. Andrei Zhylevich]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda