Home WiadomościZe Świata Białoruś: uroczystości ku czci męczenników mariańskich

Białoruś: uroczystości ku czci męczenników mariańskich

Redakcja

marianie.plLiczni wierni z różnych parafii, duchowni i osoby konsekrowane przybyli 20 lutego do Rosicy, żeby uczcić pamięć błogosławionych męczenników Antoniego Leszczewicza i Jerzego Kaszyry. Uroczystej liturgii eucharystycznej przewodniczył ordynariusz witebski Alieh Butkiewicz. W słowie skierowanym do wiernych hierarcha zwrócił uwagę na to, iż Rosica jako miejsce męczeństwa, cierpienia pozwala jeszcze bardziej odkryć głębię i sens ludzkiego życia.

W tym roku oprócz wdzięczności Bogu za przykład wiary Błogosławionych Marianów, wierni mieli jeszcze jeden powód do radości. Kustosz rosickiego sanktuarium ks. Chaslau Kurechka MIC za ofiarną pracę wśród ludzi został uhonorowany prezydenckim odznaczeniem „Duchowego odrodzenia”.

Po liturgii odbyła się procesja do miejsca męczeństwa błogosławionych Antoniego i Jerzego. Wierni przynieśli ze sobą znicze oraz kwiaty, aby upamiętnić wszystkie ofiary tragicznych wydarzeń z 1943 roku.

Księża marianie Antoni Leszczewicz i Jerzy Kaszyra zginęli w dn. 17-18 lutego 1943 roku. Wraz z grupą parafian z Rosicy nad Dźwiną zostali spaleni żywcem przez hitlerowskie wojsko w ramach odwetu za działalność partyzancką miejscowej ludności. Mimo ostrzeżeń nie opuścili swych wiernych, dysponując ich na śmierć w płomieniach. Zostali beatyfikowani przez św. Jana Pawła II w 1999 roku w grupie 108 męczenników II wojny światowej.

xas

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda