Home WiadomościZe Świata Blaski i cienie pierwszych miesięcy Jubileuszowego Roku Terezjańskiego w Hiszpanii

Blaski i cienie pierwszych miesięcy Jubileuszowego Roku Terezjańskiego w Hiszpanii

Redakcja

O 50 proc. wzrosła liczba pielgrzymów, którzy przybywają do Avili z okazji Jubileuszowego Roku Terezjańskiego.

Miejscowy ordynariusz ks. bp Jesús García Burillo podsumował pierwsze dziewięć miesięcy. Zrobiliśmy pierwsze kroki, by położyć fundament pod przyszłe jubileusze – napisał w okolicznościowym liście duszpasterskim.

Jubileuszowy Rok Terezjański rozpoczął się 15 października 2017 r. w Hiszpanii.

„Po 9 miesiącach „mamy schemat i pierwsze doświadczenia celebracji. Szlaki [terezjańskie] funkcjonują i mają dużo możliwości na przyszłość; są bogactwem kulturalnym i duchowym naszych miejscowości i wspólnot” – napisał ks. bp Jesús García Burillo.

Z opublikowanych danych wynika, że liczba pielgrzymów wzrosła o 50 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Jednocześnie odnotowano spadek liczby uczestników celebracji liturgicznych. Wiele diecezji już zapowiada, że w przyszłości chce wrócić na trasy, które zostały przygotowane z okazji pierwszego w historii Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Niektóre trasy cieszą się dużym powodzeniem.

Ks. bp García Burillo wskazuje również na elementy, które należy poprawić. Przede wszystkim chodzi o większe zaangażowanie parafii w pozyskanie wolontariuszy i przyjęcie pielgrzymów. Jubileuszowy Rok Terezjański nie jest “postrzegany jako duszpasterska szansa ale jako ciężar”. Konieczna jest też większa współpraca z lokalnymi władzami.

„Myśląc o przyszłym Jubileuszu należy już przygotowywać osoby i miejsca. Rzeczy nie robią się same” – podkreślił ks. bp Jesús García Burillo.

Jubileuszowy Rok Terezjański zakończy się 15 października br.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda