Bliżej do beatyfikacji pięciu zakonników i trzech osób świeckich, w tym francuskiej mistyczki Marty Robin i dwunastoletniego chłopca z północnych Włoch

Papież upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, przyjmując wczoraj na audiencji prywatnej jej prefekta kard. Angelo Amato, do promulgowania dekretów dotyczących heroiczności cnót ośmiorga sług Bożych. Wszyscy oni, z jednym tylko wyjątkiem, zmarli w XX wieku, a prawie połowa – to osoby świeckie.

Najbardziej znaną z nich jest francuska mistyczka Marta Robin, założycielka działającego również w Polsce ruchu „Ognisk Miłości”. Zmarła ona w 1981 r., mając prawie 79 lat. Przez ponad pół wieku apostołowała przykuta do łóżka paraliżem, odżywiając się tylko Eucharystią i w każdy piątek doświadczając w swoim ciele Męki Pańskiej.

Ogromnego cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem, przyjmując codziennie Komunię św. i stale się modląc, doznał też Silvio Dissegna. Zmarł on na raka kości w 1979 r., mając zaledwie 12 lat, w Poirino koło Turynu w północnych Włoszech.

Trzecia osoba świecka wśród kandydatów do chwały ołtarzy, których dotyczą najnowsze dekrety o heroiczności cnót, to siedemnastowieczna Francuzka Jeanne Mance. Założyła ona w Montrealu w 1642 r. jeden z pierwszych północnoamerykańskich szpitali. Zmarła w tym kanadyjskim mieście w 1673 r., mając 66 lat.

Pozostali słudzy Boży to zakonnicy. Wśród nich jest chilijski biskup kapucyn Francisco Maximiano Valdés Subercaseaux (zm. 1982) i czterech kapłanów. Są nimi dwaj Włosi, benedyktyn opat Ildebrando Gregori (zm. 1985), założyciel Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza Pana Naszego Jezusa Chrystusa, i filipin ks. Raimondo Calcagno (zm. 1964), oraz irlandzki jezuita ks. John Sullivan (zm. 1933) i niemiecki redemptorysta o. Pelagius Sauter, misjonarz w Brazylii, zmarły tam w 1961 r.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie