Home WiadomościZe Świata Błogosławieni Bracia Męczennicy z Walencji

Błogosławieni Bracia Męczennicy z Walencji

Redakcja

Jak co roku, w dniu 22 września, w Kościele Katolickim obchodzono wspomnienie liturgiczne pięciu błogosławionych Braci Męczenników z Walencji ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Pragnęli oni w pełni naśladować Jezusa Chrystusa, który powołał ich do osiągnięcia świętości poprzez edukacyjną służbę dzieciom i młodzieży oraz nauczanie jej do życia po chrześcijańsku. 

Wojna domowa w Hiszpanii (1936-1939) była jedną z największych i najokrutniejszych wojen, jakie dotknęły ten kraj. Oprócz wielu zniszczeń i śmierci setek tysięcy ludzi, przyczyniła się do wielkich prześladowań religijnych, szczególnie osób duchownych i konsekrowanych Bogu: sióstr i braci zakonnych. W tym okrutnym okresie, błogosławieni Bracia pracowali w dziełach edukacyjnych prowadzonych przez Prowincję Lasaliańską w Barcelonie. Podczas podróży do jednego z takich dzieł, zostali zatrzymani i aresztowani. Do skazania na śmierć wystarczyło prześladowcom to, że byli zakonnikami. Jezus Chrystus, za którym poszli naśladując Go, wezwał ich do dania najwyższego stopnia świadectwa, najwierniejszego naśladowania swego Mistrza.

Od początków Kościoła Katolickiego, męczennicy są najbardziej widomym znakiem prześladowanego, cierpiącego i skazywanego na śmierć Chrystusa. Bracia Florencio Martín, Bertrán Francisco, Ambrosio León, Elías Julián, Honorato Andrés oraz O. Leonardo Buera, kapelan szkoły Bonanova, oddali życie, potwierdzając wierność swemu powołaniu. Wiedzieli, że za afirmację wiary w takich okolicznościach, mogą zapłacić najwyższą cenę. Mimo to, nie wahali się potwierdzić swojej przynależności do Chrystusa i Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Do końca pozostali ambasadorami swego Mistrza.

Beatyfikacja tych braci (11 marca 2001 roku) sprawiła, że zwiększyła się liczba świętych i błogosławionych lasaliańskich, którzy zapraszają nas, abyśmy bez względu na wybrany stan, czy też rodzaj wykonywanych obowiązków zawodowych, w pełni zawierzyli Jezusowi i swoim życiem głosili chwałę Królestwa Bożego.

Brat Janusz Robionek FSC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda