Home WiadomościZe Świata Bp Peri: COVID to nie maskarada

Bp Peri: COVID to nie maskarada

Redakcja

Włoski biskup Calogero Peri OFMCap wyzdrowiał z COVID-19. Teraz mówi do negacjonistów: „To nie maskarada. W ten sposób obraża się godność ofiar”.

Ordynariusz sycylijskiej diecezji Caltagirone trafił w kwietniu do szpitala. „Miałem koronawirusa, nie mogłem ustać na nogach, brakowało mi tchu. To nie są żarty” – cytuje jego słowa „Il Fatto Quotidiano”.

Jak opisuje gazeta, bp Peri przeszedł ciężką postać COVID-19 – przez wiele dni walczył z wysoką temperaturą, brał antybiotyki, a potem była długa rekonwalescencja. Teraz postanowił zareagować na pomysł negacjonistów, którzy 5 września chcą wyjść na ulice w proteście przeciwko obostrzeniom. W mocnych słowach: „Zasmucające są ich dyskusje. Najpierw negowało się Shoah, teraz właściwie mnie nie dziwi, że neguje się koronawirusa. Problem w tym, że od negacjonistów nie słyszałem argumentów, a obrażają oni tylko godność tych, którzy zapłacili najwyższą cenę i odeszli od nas”.

Sycylijski biskup franciszkański dodaje: „Kiedyś były dowody, dziś wystarczają opinie; nie mierzymy się z rzeczywistością. Kulturowo nie dziwię się, że neguje się wszystko i jest się przeciw wszystkiemu” – konstatuje ze smutkiem. „Nikt nie życzy negacjonistom dramatycznych przeżyć, ale trzeba dostarczać im argumentów, przemyśleń, doświadczeń, danych. Śródmiąższowe zapalenie płuc jest rzeczywistością, podobnie jak prawdziwe są osoby zaintubowane z powodu COVID-19”.

Biskup Peri nazywa „folklorem” pomysł manifestacji przeciwko rygorom sanitarnym i „prostackim sporem rodem z talk show” naśladowanie pochodów, które odbyły się już w Berlinie i Londynie, a teraz planowane są we włoskiej stolicy. „Stawką jest nasze życie, nasze społeczeństwo” – uważa ordynariusz Caltagirone i zadaje pytanie: „Czy jesteśmy gotowi na uderzenie drugiej fali zakażeń?”.

Za: www.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda