Home WiadomościZe Świata Br. Zeno – franciszkanin w Japonii

Br. Zeno – franciszkanin w Japonii

Redakcja

Dokładnie rok temu, 20 stycznia 2018 r. w Tokio uroczyście otwarto wystawę poświęconą pamięci polskiego franciszkanina, br. Zenona Żebrowskiego, nazywanego tam br. Zeno (1898-1982) i jego współpracownicy, służebnicy Bożej Elżbiety Satoko Kitahara. Br. Zenon Żebrowski przybył do Japonii w 1930 r. wraz ze św. Maksymilianem Kolbe.

Wielu Japończyków dobrze pamięta działalność br. Zeno, który przeżył w Nagasaki wybuch bomby atomowej w sierpniu 1945 r. i po wojnie, wraz z innymi polskimi franciszkanami, zajął się pomaganiem najbardziej potrzebującym.

„Miał łatwość rozmawiania z ludźmi, potrafił wspierać ich na duchu i niósł im pomoc materialną, czym zyskał ogromną sympatię ludzi i zainteresowanie japońskiej prasy. W stolicy dotarł do działającego na terenie obecnego parku Sumida slumsu zwanego Miastem Mrówek, gdzie niósł pomoc żywnościową szczególnie dzieciom i najsłabszym. W 1950 r. spotkał młodą japońską chrześcijankę Satoko Kitaharę, którą zaprowadził do Miasta Mrówek. Elżbieta Satoko, córka profesora uniwersytetu, zamieszkała z ludźmi w slumsach i całkowicie oddała się służeniu im pomocą. Zajmowała się przede wszystkim dziećmi. Zyskała miano Marii Miasta Mrówek. Z powodu wycieńczenia i choroby odeszła do Pana w Mieście Mrówek 23 stycznia 1958 r. w wieku zaledwie 28 lat. Wraz z bratem Zeno stała się symbolem powojennej pomocy ludziom najbiedniejszym i opuszczonym”.

Ceremonii otwarcia wystawy, poświęconej działalności br. Zeno i Elżbiety Satoko Kitahara, przewodniczyli nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennoth oraz ambasador Polski w tym kraju Jacek Izydorczyk.

Więcej informacji na temat wystawy oraz ciekawe, archiwalne zdjęcia br. Zeno na stronie internetowej: naszdomjp.exblog.jp. Serdecznie polecamy – naprawdę warto tam zajrzeć!!

Film z wystawy: Wystawa zdjęć przedstawiających działalność br. Zeno w Japonii.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda