Home WiadomościZe Świata Bracia Chrystusa Cierpiącego: Niedziela Palmowa w Sanktuarium Maryjne w Kałkowie-Godowie

Bracia Chrystusa Cierpiącego: Niedziela Palmowa w Sanktuarium Maryjne w Kałkowie-Godowie

Redakcja

Bracia Chrystusa CierpiącegoNiedziela Męki Pańskiej zwana również Niedzielą Palmową, rozpoczyna w Kościele Powszechnym obchody Wielkiego Tygodnia. Z tej to okazji Sanktuarium Maryjne w Kałkowie-Godowie nawiedził nowo wyświęcony, biskup pomocniczy naszej diecezji ksiądz Piotr Turzyński. Przed otrzymaniem sakry, Ksiądz biskup bywał częstym gościem, sanktuarium Bolesnej Królowej Polski, a w roku 2007 czuwał nad prawidłowym przebiegiem przygotowań do uroczystości koronacji cudownej ikony Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Jak sam zauważył w mowie wygłoszonej przed końcowym błogosławieństwem: „dzięki tym wydarzeniom czuje się synem Matki Bożej Bolesnej”

W minioną niedzielę natomiast, odbyła się pierwsza wizyta Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego po otrzymaniu święceń biskupich. Podczas wizyty przewodniczył On Mszy Świętej i wziął udział w poprzedzającej ją procesji. Jak w większości parafii tak też i w sanktuarium, w tym dniu wyrusza procesja, na upamiętnienie wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i podobnie jak we wszystkich kościołach wierni przynoszą kolorowe palmy, by wyrazić swoją radość z przybycia Króla i Odkupiciela, wjeżdżającego na oślęciu do Jerozolimy. Od dwóch lat sanktuaryjna procesja Niedzieli Palmowej, nabrała szczególnego kolorytu. Oprócz tradycyjnych symboli wynikających z pobożności ludowej, w procesję wplatają się również aktorzy z parafialnego teatru dramatycznego. Dzięki strojom z przedstawianego przez nich Misterium Męki Pańskiej, nawiązującym do czasów Chrystusa, aktorzy w realistyczny i nieomal namacalny sposób przypominają wydarzenie, które miało miejsce przed dwoma tysiącami lat. Aby przekaz płynący z ich obecności był jak najbardziej czytelny, aktor grający w Misterium rolę Pana Jezusa, na czas procesji dosiada osiołka, który na co dzień jest domownikiem miejscowego „Mini ZOO”. Podczas liturgii Męka Pańska była czytana Przez Panów Miłosza Bidzińskiego i Jarosława Zapałę; aktorów ubranych w stroje Arcykapłanów i przez Pana Jacka Dziułkę ubranego w strój Pana Jezusa. Tak niezwykła obsada lektorska, nie tylko dodała dramaturgii ale pozwoliła również głębiej wniknąć w święte misterium naszego odkupienia. Ten niezwykły sposób Świętowania niedzieli palmowej sprawił, że na tę uroczystość z roku na rok przybywa coraz liczniejsza grupa wiernych, wywodzących się zarówno z miejscowej parafii jak i z okolic.

Tekst i zdjęcia : Bracia Chrystusa Cierpiącego

Br. Grzegorz Baczyński

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda