Bracia Mniejsi: Nuncjusz Apostolski w Gößweinstein

franciszkanie.comW czasie swej pierwszej wizyty w Archidiecezji Bamberg zawitał w niedziele 26.07.2015 w dniu wspomnienia św. Anny, także po raz pierwszy w historii parafii i sanktuarium w Gößweinstein szczególny gość: Nuncjusz Apostolski w Niemczech abp dr. Nikola Eterovic. Towarzyszył mu Ordynariusz Archidiecezji Bamberg abp dr Ludwig Schick. Korzystając z pięknej pogody jeszcze przed uroczystą mszą św. księża arcybiskupi nawiedzili groby współbraci spoczywających na cmentarzu w Gößweinstein. Na pobliskim parkingu, gdzie zaparkowały z racji swej pielgrzymki Olteimery – stare traktory oraz samochody nawiązując do wspomnienia św. Krzysztofa, Nuncjusz Apostolski poświecił wszystkie przebywające na nim pojazdy.

O godz. 10.30 rozpoczęła się w Bazylice pontyfikalna msza św., której przewodniczył Nuncjusz Apostolski abp Eterovic, a koncelebrowali abp. Ludwig Schick oraz proboszcz parafii Gößweinstein o. Flavian Michali. Na początku Eucharystii słowa powitania skierował do dostojnych gości Burmistrz Gößweinstein pan Hanngörg Zimmermann. W swych słowach wyraził m.in. wdzięczność za obecność i prace na terenie gminy Gößweinstein osób zakonnych tak sióstr tutaj pracujących jak tez franciszkanów. Pan Burmistrz podkreślił też dobrą współprace miedzy parafią, klasztorem i gminą. W krótkich słowach dostojnych gości przywitał także proboszcz i kustosz Bazyliki o. Flavian. W czasie homilii abp. Eterovic przekazał wszystkim pozdrowienia od Papieża Franciszka, nawiązał także do obecnej sytuacji na świecie, mówił o panującym głodzie w wielu krajach, marnotrawstwie żywności. Ks. Nuncjusz podziękował także poprzez ks. abpa Schicka, który z ramienia episkopatu niemieckiego przewodniczy komisji ds. misji, za wielka ofiarność narodu niemieckiego i wspierania dziel misyjnych na świecie. Pod koniec Mszy św. wdzięczność za obecność zacnych gości w Bazylice Gößweinstein wyraziła przewodnicząca Rady Parafialnej Pani Monika Lang. Eucharystie uświetniał śpiewem chór Bazyliki. Na zakończenie Nuncjusz Apostolski Abp. Eterovic wyraził radość i wdzięczność za możliwość nawiedzenia Sanktuarium i Bazyliki w Gößweinstein a następnie udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa. Całą uroczystość zakończyło odśpiewanie uroczystego Te Deum Laudamus.

Kolejnym punktem wizyty Nuncjusza Apostolskiego w Gößweinsten było wpisanie się do „Złotej Księgi” Marktu Gößweinstein oraz spotkanie z przedstawicielami życia samorządowego, jak też rady parafialnej i aktywnych stowarzyszeń działających przy parafii. Całość miała miejsce w reprezentacyjnej barokowej sali domu parafialnego. Gościom towarzyszyli O. Proboszcz Flavian i Br. Gwardian Tarsycjusz. Całość zakończył mały poczęstunek przygotowany przez Radę Parafialna.

Po oficjalnych spotkaniach Nuncjusz Apostolski Eterovic oraz Abp. Schick zagościli w progach klasztoru franciszkańskiego gdzie przywitani zostali przez Gwardiana konwentu br. Tarsycjusza. Cześć współbraci przebywa obecnie na urlopie. Pozostali br. Tarsycjusz, o. Flavian i o. Sylwester, a także rezydent w Gößweinstein Ks. Hautmann spożyli w towarzystwie gości niedzielny obiad.

Ostatnim punktem programu wizyty Nuncjusza w Gößweinstein było odwiedzenie Muzeum Pielgrzymkowego obok Bazyliki Gößweinstein. Wspólne zdjęcie przed bazylika ze współbraćmi i pożegnanie dostojnych gości zakończyło w niedzielne popołudnie pierwsza wizytę Nuncjusza Apostolskiego w Gößweinstein.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.com