Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Pierwszy w historii gwardian z Polski

Bracia Mniejsi: Pierwszy w historii gwardian z Polski

Redakcja

Posługa przełożonego w zakonie franciszkańskim jest kadencyjna. Przełożony domu zakonnego, czyli gwardian, pełni tę funkcję w ciągu 3 letniej kadencji. Ten okres może być przedłużony o kolejne 3 lata. W ostatnim roku drugiej kadencji gwardiana w Poznaniu o. Maciej Krzysztof Olszewski OFM został mianowany przez o. Massimo Fusarelli OFM, nowego generała zakonu, przełożonym domu generalnego. To pierwsza taka nominacja w historii zakonu, kiedy gwardianem w Kurii Generalnej zostaje Polak.

Ciesząc się posługą o. Macieja życzymy światła Ducha Pańskiego oraz pokoju i dobra.


o. Maciej K. Olszewski OFM urodził się w Toruniu. Po maturze w 1993 r., wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu. W 1994 r. rozpocząłem studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach. W 2000 r. ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Teologicznym i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2000-2001 pracował w parafii św. Anny w Wejherowie pełniąc obowiązki wikarego parafialnego i katechety. W 2001 roku został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z zakresu Teologii Moralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Akademii św. Alfonsa Liguori. W trakcie trwania studiów, dodatkowo, ukończył kurs bioetyczny na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Rzymie na Wydziale Medycyny i Chirurgii Polikliniki Gemelli. Ukończył kursy językowe: we Florencji – j. włoski, w Limerick – j. angielski, w Madrycie – j. hiszpański. Po studiach w Rzymie wrócił do Polski i przez sześć lat pracował we Wschowie jako wychowawca kandydatów do Zakonu, zastępca przełożonego i ekonom klasztoru, animator Sprawiedliwości, Pokoju i Integracji Stworzenia na poziomie Prowincji oraz Konferencji Północno-Słowiańskiej, był także kapelanem Policji w KPP we Wschowie. W latach 2016 – 2021 r. był przełożonym w Domu Prowincjalnym w Poznaniu.  Od 1 listopada 2021 r. został powołany na urząd przełożonego Domu Generalnego OFM w Rzymie.

Leonard Bielecki OFM

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda