Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Poświęcenie domu zakonnego w Altenkunstadt

Bracia Mniejsi: Poświęcenie domu zakonnego w Altenkunstadt

Redakcja

franciszkanie.netWielka radość zapanowała w miejscowości Altenkunstadt. Oto w dawnej plebanii, niegdyśletniej rezydencji opata oo. cystersów z Klosterlangheim na nowo zamieszkają zakonnicy.

Od 2014 roku trzech ojców z prowincji św. Franciszka, o. Kosma Rejmer, o. Rufus Witt i o. Bonifacy Suhak, przebywa na terenie diecezji Bamberg, w Niemczech. Celem ich pobytu było objęcie opieką duszpasterską parafii w Altenkunstadt, Arnstein, Burgkunstadt, Kirchlein, Maineck, Mainroth, Modschiedel i Weismain. Miejscem zamieszkania ojców miała być od samego początku plebania w Altenkunstadt.

Niestety dom ten wymagał gruntownego remontu, co spowodowało, że ojcowie tymczasowo zamieszkali w 3 km oddalonym Burgkunstadt. Po dwóch latach remonty zostały zakończone i dom został oddany do dyspozycji franciszkańskiego konwentu.

Z tej okazji w niedzielę, 17. lipca o godz. 16.00 miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J. E. ks. Arcybiskupa Ludwiga Schicka. W koncelebrze wzięli udział o. Prowincjał Bernard Marciniak, o. Wikariusz prowincjalny Filemon Janka, Ojcowie Kosma, Rufus i Bonifacy wraz z zaproszonymi goścmi: kapłanami z naszej prowincji zakonnej, z prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu, z prowincji niemieckiej, i z diecezji Bamberg.

W swojej homilii ks. Arcybiskup zaznaczył, że dom zakonny to w pierwszej kolejności miejsce, w którym znajduje się kaplica z Najświętszym Sakramentem. Zakonnicy są zobowiązani oddawać się modlitwie i włączać do tych modlitw potrzeby i troski otaczającej ich ludności. Między innymi padły następujące słowa: „Macie być wiernymi ludźmi modlitwy”. Dom zakonny, mówił dalej ks. Arcybiskup, to ośrodek życia duchowego, które ma oddziaływać na zewnątrz. Po trzecie, jest to miejsce spotkania z drugim człowiekiem, który ma tutaj poczuć obecność Chrystusa. Pod koniec ks. Arcybiskup wspomniał o tym, iż diecezja cierpi na skutek braku kapłanów. Z tego tytułu podziękował o. Prowincjałowi Bernardowi i całej prowincji św. Franciszka, za pomoc w niesieniu Chrystusa tamtejszej ludności.

Przed błogosławieństwem zabrał również głos o. Prowincjał, który nie szczędził słów podziękowania i wdzięczności. Całe to wydarzenie nazwał „znakiem Bożej Opatrzności i łaski”. Po liturgii zgromadzeni udali się do nowego domu zakonnego, gdzie ks. Arcybiskup dokonał jego poświęcenia. Następnie o. Prowincjał erygował kaplicę zakonną, która znajduje się na I. piętrze, a ks. Arcybiskup poświęcił nowy ołtarz i tabernakulum. Po zakończonych uroczystościach wierni mogli zobaczyć oddane do użytku pomieszczenia poświęconego domu.

o. Bonifacy

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda