Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Poświęcenie pamiątkowej tablicy w Sankt Petersburgu w Rosji

Bracia Mniejsi: Poświęcenie pamiątkowej tablicy w Sankt Petersburgu w Rosji

Redakcja
10 sierpnia 2017 r. w kościele pw. Najświetszego Serca Jezusa w Sankt Petersburgu miało miejsce poświęcenie pamiątkowej tablicy poświęconej pierwszemu proboszczowi i budowniczowi tej świątyni bł. Abp. Teofiliusowi Matulionisowi.

Błogosławiony Teofilius Matulionis ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sankt Petersburgu w 1900 roku. W latach 1910-1914 pracował w parafi św. Katarzyny w Petersburgu. W czasie pracy jako wikariusz w parafii św. Katarzyny był odpowiedzialny za budowę kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Petersburgu. Był pierwszym proboszczem nowo powstałej parafi. W  marcu 1923 roku został aresztowany i skazany na trzy lata więzienia. W 1925 roku został zwolniony z więzienia i dalej pracował jako proboszcz parafi Najświętszego Sera Jezusa. 9 Lutego 1929 roku został w tajemnicy wyświęcony na biskupa i mianowany Apostolskim Administratorem miasta Leningrad. Aresztowany w listopadzie 1929 roku został skazany na 10 lat łagrów. Po wypuszczeniu z łagrów zamieszkał na Litwie, gdzie zmarł 2 pażdziernika 1962 roku. 25 czerwca br. Arcybiskup Teofilius Matulionis został beatyfikowany w Wilnie.

Uroczystość poświecenia pamiątkowej tablicy odbyła sie w kaplicy remontowanego kościoła, usytuowanej w jego podziemiach. Głównym inicjatorem tej uroczystości był Generalny Konsul Republiki Litwy, który ufundował tablicę.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Generalnego Konsulatu RP w Sankt Petersburgu, pielgrzymi z Wilna, a także parafianie.

Pod koniec Mszy świętej Generalny Konsul Litwy podarował parafianom kopię obrazu beatyfikacyjnego bł. Abpa Teofiliusa Matulionisa, która będzie umieszczona w Kaplicy.

Warto zaznaczyć, że kościół Najświętszego Serca Jezusa został wybudowany w 1917 roku. Zamknięty został w 1937 roku. W czasie komunizmu znajdowały się w nim głównie magazyny. Potem wybudowano w nim cztery piętra, gdzie swoje biura miała m.in. firma budowłana. Zwrócony został w 1993 roku. Najpierw udostępniono jedno pomieszczenie na czwartym piętrze. W 2011 roku zaczął się generalny remont, w czasie którego zostały wyburzone piętra wybudowane w czasach Związku Radzieckiego, odkopane podziemia, wymieniona część okien, wykonana instalacja elektryczna i centralnego ogrzewania oraz usunięte drzewa rosnące na elewacji i wiele innych prac.

W 2011 roku kościół został zamknięty na czas remontu. Na początku remont planowano wykonać w przeciągu trzech lat. Jednak ze względu na trudną sytuację finansową remont wciąż trwa. We wrześniu 2016 roku wspólnota parafialna wróciła do swojego kościoła. Msze św. i życie parafialne odbywa się w przygotowanej kaplicy w podziemiach kościoła.

Opr. br. Juliusz Basznianin OFM
Fot. Michaił Fatiejew

Parafię przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Sankt Petersburgu w Rosji prowadzą Bracia Mniejsi. Od marcowej kapituły Fundacji Rosja – Kazachstan, odpowiedzialnym za remont tej świątyni jest nasz Współbrat – br. Juliusz Basznianin OFM.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda