Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi: Spotkanie dwóch Konferencji w Splicie

Bracia Mniejsi: Spotkanie dwóch Konferencji w Splicie

Redakcja

franciszkanie-comW dniach 16-19.10 w klasztorze braci mniejszych w Splicie odbyło się posiedzenie dwóch Konferencji Zakonu Braci Mniejszych: Północno – i Południowosłowiańskiej, skupiające ministrów prowincjalnych z Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski. Obradom przewodniczył o. Ivan Sesar, definitor generalny dla krajów słowiańskich, wysuwając na pierwszy plan, propagowany przez kurię generalną, projekt “wyjścia na peryferie”.

W grupach roboczych przygotowywano przebieg warsztatów z udziałem ministra generalnego z zarządem generalnym Zakonu, zaplanowanych w obu Konferencjach na czerwiec przyszłego roku. Podjęto także prace nad wspólnym projektem obu Konferencji Zakonu, jakim ma być sympozjum promujące encyklikę papieża Franciszka “Laudato si”. W ramach spotkania prowincjałowie odwiedzili sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Medjugorje, w którym posługę duszpasterską pełnią współbracia z prowincji w Mostarze. Kolejne dni wizyty związane były ze spotkaniem z braćmi pracującymi w Albanii. O. Aurel Gjerkoj, przełożony albańskiej kustodii franciszkańskiej, podziękował za bardzo znaczącą obecność polskich misjonarzy w jego kraju, prosząc jednocześnie o kolejnych: po upadku komunizmu ludzie budzą się do wiary, brak duszpasterzy dotkliwie odbija się jednak na życiu duchowym wiernych.

Ustalono termin kolejnego spotkania roboczego Konferencji Północnosłowiańskiej, które przewidziane jest na kwiecień przyszłego roku w Wambierzycach.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda