Home WiadomościZe Świata Bracia Mniejsi – Spotkanie nt. „Nowych Form” życia franciszkańskiego i ewangelizacji. Kuria Generalna, 6–9 listopada 2023 r.

Bracia Mniejsi – Spotkanie nt. „Nowych Form” życia franciszkańskiego i ewangelizacji. Kuria Generalna, 6–9 listopada 2023 r.

Redakcja
W dniach od 6 do 9 listopada 2023 r. w Kurii Generalnej Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie odbyło się spotkanie poświęcone nowym formom życia i ewangelizacji w dzisiejszej Europie, w którym wzięło udział 17 braci z 11 narodowości.

Nowy początek tych konferencji, wznowiony w ubiegłym roku, był pożądany i wspierany przez Ministra Generalnego oraz jego Definitorium, a który był możliwy dzięki pracy zaangażowaniu Sekretariatu Generalnego ds. Misji i Ewangelizacji. Oprócz Europy spotkania te rozpoczęły się również w Ameryce Południowej i Azji. Nowe formy życia i misji, jak to zostało opisane w poświęconym im dokumencie, rodzą się z pragnienia „powrotu do źródeł, zawsze świeżych i nowych, czerpiących z pierwotnego charyzmatu św. Franciszka, „nowego człowieka”, człowieka przyszłości, aby czerpać inspirację z nowych wcieleń, nowych modeli i stylów ewangelizacji, nowej pasji i nowych strategii misyjnych” (Ite nuntiate, 23).

Dwa dni pracy charakteryzowały się wieloma przestrzeniami do dzielenia się i trzema momentami słuchania. Pytanie o to, jak przeżywamy życie we wspólnotach braterskich, rozpoczęło pracę we wtorek rano, 7 listopada, a zakończyło się wystąpieniem br. Francisco G. Vargasa OFM na temat tego, co wyłania się z konferencji Ameryki Łacińskiej i Azji w odniesieniu do „ruchu” nowych form.

Popołudnie rozpoczęło się od sprawozdania Ministra Generalnego, przemówienia, które zapoczątkowało dialog na temat dzisiejszej sytuacji nowych form w Zakonie. Minister zaznaczył, że on sam “osobiście pragnie na nowo otworzyć dyskurs nt. nowych form, dać oddech i możliwość ekspresji tym braciom, którzy odczuwają dar łaski, aby żyć charyzmatem wykraczającym poza zwykły schemat, do którego jesteśmy przyzwyczajeni”. Zachęca nas również do “kontynuowania drogi poszukiwań, a także do dzielenia się już konkretnym doświadczeniem „nowych form”.

W środę 8 listopada rano br. Alessandro Ciamei OFMwygłosił wykład na temat: „Nasze braterskie relacje w ewangelizacji”, wskazując, że to właśnie te same relacje, przeżywane od dzielenia się projektem życia inspirowanym przez Regułę, stają się drogą ewangelizacji nowych rzeczywistości. Następnie nastąpiła interesująca dyskusja na temat radości i trudności w relacjach między Braćmi, którzy pragną odnowy, a ich własnymi Prowincjami.

Popołudnie poświęcono na dzielenie się innymi “nowymi” doświadczeniami oraz planowaniem przyszłorocznego spotkania.

Niech Pan uzdolni nas do przeżywania naszego stylu życia w sposób coraz bardziej ewangeliczny i pełnego pasji.

o. Dariusz Sambora OFM

Z naszej Prowincji w spotkaniu poświęconemu nowym formom życia i ewangelizacji w dzisiejszej Europie uczestniczył Sekretarz ds. Misji i Ewangelizacji oraz Wicekomisarz Ziemi Świętej o. Dariusz Sambora OFM.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda