Home Wiadomości Bracia Mniejsi w Kazachstanie

Bracia Mniejsi w Kazachstanie

Redakcja

Od dnia 1 października br. Prowincja św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych przejmie placówki franciszkańskie w Kazachstanie.

Do tej pory wchodziły one w skład powołanej przed dwudziestu laty Fundacji dla klasztorów w Rosji i Kazachstanie, która podlegała bezpośrednio ministrowi generalnemu w Rzymie. Dekretem z dnia 20 lipca br. O. Michael A. Perry OFM, generał zakonu braci mniejszych, wyłączył domy w Ałmaty i Tałdykorganie z przynależności do Fundacji i wcielił je w skład prowincji wrocławskiej.

Bracia mniejsi na tych terenach posługiwali już od kilkuset lat, a ich świadectwo wiary niejednokrotnie zostało potwierdzone przelaniem męczeńskiej krwi. W czasach ZSSR działalność zakonów na terenie Kazachstanu została zakazana i dopiero po upadku Związku Radzieckiego bracia mogli powrócić i podjąć posługę duszpasterską wśród miejscowej ludności.

Obecnie zajmują się pracą parafialną i charytatywną w dawnej stolicy – Ałmaty, duszpasterzując przy katedrze pw. Trójcy Świętej oraz w Tałdykorganie, który znajduje się 290 km na wschód od Ałmaty, w stronę granicy z Chinami. Obecnie posługę pełni pięciu współbraci, prowadząc obok duszpasterstwa zwyczajnego, także kuchnię dla ubogich i ambulatorium.

Za: dominik.w-w.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda