Bracia Mniejsi: Wiadomości z misji w Abong’ Mbang w Kamerunie

Na początku maja 2015 r., po miesięcznym urlopie w Polsce, o. Jonasz Piotr Madej OFM powrócił do Abong’ Mbang w Kamerunie. Wraz nim na naszą misję udał się na pewien czas o. Józef Kiełbasa OFM, gdyż nasz drugi kameruński misjonarz, o. Radosław Kępczyński OFM, przybywa w połowie maja na wypoczynek do Polski.

16 marca br. minęły dwa lata posługi duszpasterskiej naszych Braci w Kamerunie. Ostatnio o. Radosław został mianowany asystentem odpowiedzialnym za duszpasterstwo dzieci w diecezji Doume’ – Abong’ Mbang w Kamerunie. Nasz Sekretariat Misyjny z wydatną pomocą Centrum Misyjnego w Niemczech oraz Braci z zagranicy (szczególnie z Ambergu w Niemczech, z Voghera i San Remo we Włoszech), zakupił kameruńskiej placówce misyjnej nowy samochód marki Toyota z napędem na cztery koła, który jest niezbędny do posługi w afrykańskim klimacie.

W listopadzie ubiegłego roku z wizytą braterską przebywał w Abong’ Mbang Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka OFM. Ojciec Prowincjał ofiarował otrzymane od ks. kardynała Stanisława Dziwisza relikwie I stopnia św. Jana Pawła II obsługiwanemu przez naszych Braci Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz Siostrom Dominikankom w Bindiba.

Spotkał się również z miejscowym ordynariuszem, ks. biskupem Janem Ozgą pochodzącym z Polski.

Podczas spotkania omawiano przyszłość naszej franciszkańskiej obecności w diecezji oraz rozważano plany budowy 6-klasowej szkoły podstawowej – Centrum MB Fatimskiej, z pełnym zapleczem. Poza szkołą planuje się wybudowanie domu klasztornego i nowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej; w dalszej przyszłości ks. biskup Jan Ozga widzi potrzebę powstania amfiteatru służącego do spotkań tamtejszej młodzieży.

Obecnie często katechizacja dzieci odbywa się „pod gołym niebem”, dlatego nasi misjonarze wybudowali ostatnio tzw. bukaro, czyli zadaszony budynek przeznaczony nie tylko dla dzieci, ale także dla grup modlitewnych. Oddano je pod patronat św. Józefiny Bakhita; poświęcił je ks. bp Jan Ozga.

Wielkim przeżyciem dla kameruńskich wiernych były uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Fatimskiej, przeniesione na niedzielę 19 października ub.r. Były one poprzedzone w czwartek adoracją Najświętszego Sakramentu połączoną z okazją do spowiedzi świętej, w piątek tzw. wieczorem pieśni, który wypadł bardzo dobrze i zintegrował całą wspólnotę. W sobotę procesja z Madonną przeszła ulicami miasta, po niej odprawiono Mszę św.; został zaproszony na nią ks. Grzegorz – Marianin, mieszkający ok. 40 min. drogi od Abong’ Mbang.

Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę – o godz. 9.00 odprawiono koncelebrowaną Mszę św., której przewodniczył ks. bp Jan Ozga – uczestniczyli w nich liczni wierni oraz zaproszone władze miasta.

Podczas Eucharystii kilka par odnowiło swoją przysięgę małżeńską.

W parafii działa wiele grup i ruchów katolickich, m.in. grupy maryjne, liturgiczne, miłosierdzia Bożego, młodzieżowe, chorych. Niektóre z nich są tak liczne, że trzeba je podzielić na mniejsze.

Nasi misjonarze z Abong’ Mbang w Kamerunie serdecznie dziękują za pamięć, solidarność i okazaną pomoc – szczególnie modlitewną. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej codziennie o godz. 18.00 jest odmawiany Różaniec w intencji wszystkich dobroczyńców.

Za: www.ofm.krakow.pl