Pożegnanie z Nuncjuszem na Słowacji u Braci Pocieszycieli w Mariance

W bazylice Narodzenia NMP w Mariance na Słowacji, której kustoszami są Bracia Pocieszyciele z Getsemani, Nuncjusz Apostolski Mario Giordano wraz z biskupami Słowacji dziękował za dziewięć lat swojej posługi na rzecz Stolicy Apostolskiej. Wraz z zaproszonymi gośćmi – kapłanami, osobami życia konsekrowanego a także wiernymi modlono się o dar Bożego błogosławieństwa dla całego Kościoła, w które wpisuje się również dziękczynienie za ponad 40 letnią służbę dyplomatyczną Księdza Nuncjusza.

W homilii, którą wygłosił ks. Abp Giordano w języku słowackim podkreślił wiarę narodu słowackiego, która przeszła zwycięsko nad niesprawiedliwością systemu komunistycznego, zwrócił uwagę na bardzo dobre relacje między hierarchami Kościołów Katolickiego oraz Greckiego oraz wierność narodu nauczaniu Ojca Świętego.

W imieniu biskupów na ręce Nuncjusza Apostolskiego swoje podziękowania skierował Ks. Abp Stanisław Zwoleński, przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji. W krótkim słowie wspomniał, że oprócz duchowej posługi dla dobra Słowaków, Ksiądz Nuncjusz pracował przez długie lata w Indonezji, Szwajcarii, Francji, Austrii, Włoszech a także w Haiti wykorzystując swoje dary w służbie Ojcu Świętemu. „Dziś, kiedy dobiega końca służba Nuncjusza Apostolskiego na Słowacji, jesteśmy wdzięczni naszemu Panu, jak również osobiście Księdzu Nuncjuszowi za wszelkie dobro, a na dalszej drodze życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz duchowej siły w służbie Stolicy Apostolskiej dla dobra całego Kościoła.” Tymi słowami zakończył swoje podziękowanie metropolita bratysławski.

Po Mszy Świętej w domu pielgrzyma odbyła się uroczysta agapa, podczas której przełożony generalny naszego Zgromadzenia o. Michał M. Krysztofowicz wyraził podziękowanie Księdzu Nuncjuszowi w imieniu osób konsekrowanych za owocną i braterską współpracę.  

Decyzją Ojca Świętego Franciszka nowym Nuncjuszem Apostolskim na Słowacji został z dniem 1 kwietnia Ks. Abp Guido Otellu, obecny nuncjusz Ekwadoru.

Nadesłał: O. Michal Krysztofowicz CCG