Home WiadomościZe Świata Brat Jesύs Etayo został wybrany Przełożonym Generalnym Zakonu Bonifratrów

Brat Jesύs Etayo został wybrany Przełożonym Generalnym Zakonu Bonifratrów

Redakcja

W sobotę, 26 stycznia 2019 roku, po 15 dniach obrad nad przyszłością szpitalnictwa, Kapituła generalna dokonała najważniejszego swego aktu wybierając nowego przełożonego generalnego. Został nim ponownie brat Jesύs Etayo. Będzie on odpowiedzialny, wraz ze swoją radą, za wdrożenie kierunków działań, które zostaną opracowane i przegłosowane na zakończenie Kapituły w dniu 5 lutego 2019 roku.

«Kapituła Generalna jest najgłębszą formą łączności w dziedzinie charyzmatu Zakonu i momentem, w którym w sposób szczególny objawia się kolegialność. Ona sprawuje w Zakonie najwyższą władzę wewnętrzną i dlatego ponosi główną odpowiedzialność za nadanie kierunku naszemu Instytutowi w aktualizowaniu posłannictwa, powierzonego mu przez Ducha Świętego w Kościele.» (Konstytucje, 82)

Kapituła Generalna spotyka się co 6 lat, aby wybrać nowego przełożonego generalnego i jego radę oraz zastanowić się nad przyszłością Zakonu, obecnego w 54 krajach, prowadzącego 454 dzieła o charakterze opiekuńczym, zdrowotnym i społecznym. W obecnie trwającej – 69 Kapitule Generalnej Zakonu Szpitalnego uczestniczy 78 Braci św. Jana Bożego, którzy pochodzą z ponad 30 różnych krajów – najmłodszy ma 34 lata (brat Parfait, z Togo) a najstarszy, 85 lat (brat Brian, z Australii).

Wśród braci, zwanych „kapitulnymi”, znajdują się członkowie ustępującego zarządu generalnego, przełożeni prowincjalni, a bracia „delegaci”, wybierani przez swoich współbraci z każdej prowincji i delegatury generalnej.

W zeszłym tygodniu do braci szpitalnych dołączyło 23 zaproszonych współpracowników z prowincji i delegatury generalnej, aby wspólnie zastanowić się nad niektórymi tematami, takimi jak rodzina szpitalna, struktury, misja oraz zarządzanie gospodarcze i finansowe. Reprezentują oni około 60 000 współpracowników i 30 000 wolontariuszy należących obecnie do Zakonu na 5 kontynentach, którzy współpracują z 1061 braćmi szpitalnymi reprezentującymi 51 różnych narodowości. Naszą prowincję reprezentował Pan Tomasz Półchłopek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu.

Za: bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda