Brat mniejszy jednym z biskupów pomocniczych diecezji w Hong Kongu

Ojciec Święty mianował trzech biskupów pomocniczych diecezji w Hong Kongu. Są to 67-letni ks. Michael YEUNG Ming-cheung, 57-letni Stephen LEE Bun Sang oraz 55-letni Joseph HA Chi-shing, O.F.M. Spośród ponad 7 mln mieszkańców tego specjalnego terytorium ChRL katolicy stanowią 550 tys. Ze względu na ten specjalny status, jest to obok Makao jedyna część tego kraju, gdzie Kościół cieszy się wolnością.

Bp Michael YEUNG Ming-cheung otrzymał stolicę tytularną Numidia. Urodził się w Szanghaju 1 grudnia 1946 roku. W 1972 roku w wieku 26 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i otrzymał święcenia kapłańskie 10 czerwca 1978 roku. Obok pracy duszpasterskiej zajmował się także środkami społecznego przekazu. Od 2003 roku jest wikariuszem generalnym diecezji Hong Kongu.

Bp Stephen LEE Bun Sang otrzymał stolicę tytularną Nove. Urodził się 10 listopada 1956 roku w Hong Kongu. Studiował w Anglii na politechnice w Oxfordzie a następnie w Londynie uzyskując w 1981 roku dyplom w zakresie architektury. Podczas studiów uniwersyteckich zapoznał się z duchowością Opus Dei i został numerariuszem – czyli jego członkiem żyjącym w celibacie, pracując jako architekt. Wkrótce podjął decyzję o wstąpieniu do wyższego seminarium duchownego i podjęciu przygotowań do kapłaństwa. Zakończył je w Rzymskim Kolegium Krzyża Świętego i przyjął święcenia kapłańskie 20 sierpnia 1988 roku. Został włączony do kleru prałatury personalnej Świętego Krzyża i Opus Dei. W 1990 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na uniwersytecie w Nawarze w Hiszpanii. Ostatnio był wikariuszem Opus Dei dla Azji Wschodniej.

Joseph HA Chi-shing, O.F.M. otrzymał stolicę tytularną Simittu. Urodził się 4 marca 1959 roku w Hong Kongu. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do nowicjatu Braci Mniejszych. W 1988 roku złożył w tym zakonie śluby wieczyste, zaś święcenia kapłańskie przyjął 9 września 1990 roku. W latach 1990-1993 uzyskał kościelny licencjat na rzymskim Antonianum, zaś w latach 1993-1997 studiował psychologię religii na Loyola University w Chicago w USA. Pracował duszpastersko. Był także wykładowcą w seminarium w Hong Kongu oraz przełożonym regionalnym Zakonu Braci Mniejszych.

Dotychczas na terenie diecezji Hong Kongu było jedynie dwóch biskupów: ordynariusz – niemal 75-letni kard. John Tong Hon, oraz jego poprzednik, przebywający obecnie na emeryturze 82-letni kard. Joseph Zen Ze-kiun, S.D.B.

KAI/pz

Za: www.deon.pl