Home WiadomościZe Świata Bratysława: Inauguracja nowej prowincji zakonnej redemptorystów

Bratysława: Inauguracja nowej prowincji zakonnej redemptorystów

Redakcja

Podczas Mszy św. w dniu rozpoczęcia wspólnych obrad Kapituł Prowincji Praskiej i Wiceprowincji Bratysławskiej odbywających się w Bratysławie, dnia 13 lutego, został ogłoszony dekret przełożonego generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michaela Brehla, który powołuje do życia nową jednostkę Zgromadzenia. Na jego mocy dwie wyżej wspomniane prowincje zostały złączone w jedną – która przyjęła nazwę Prowincji Bratysława-Praga.

Rozpoczęte dziś wspólne obrady redemptorystów z Czech i Słowacji mają na celu powołanie zarządu nowej prowincji, oraz przyjęcie dokumentów regulujących działalność nowej jednostki Zgromadzenia Redemptorystów, jak Statuty prowincjalne, Plan pastoralny, Plan ekonomiczny i Plan życia wspólnotowego.

W uroczystej inauguracji nowej prowincji wzięli udział o. Michael Brehl, przełożony generalny, o. Jacek Zdrzałek, koordynator Konferencji Redemptorystów Europy oraz przełożeni jednostek sąsiadujących o. Alfons Jestl (Prowincja Wiedeń-Monachium), o. Janusz Sok (Prowincja Warszawska)j oraz o. Metod Lukačik, przełożony Wiceprowincji Michalovce, która od dziś będzie administracyjnie zależna od nowo utworzonej jednostki.

W okolicznościowej homilii o. Generał zachęcał uczestników kapituły do kontynuowania procesu restrukturyzacji, który wiąże się nie tylko ze zmianami administracyjnymi, lecz domaga się nawrócenia serca, aby Duch Święty ożywiał każdy aspekt życia i misji. O. M. Brehl przypomniał w tym kontekście przesłanie ostatniej Kapituły Generalnej, która zachęca wszystkich redemptorystów, aby byli misjonarzami Odkupiciela, Jego świadkami, w braterskiej solidarności miedzy sobą, obecni z Dobrą Nowiną w zranionym świecie.

Koncepcja złączenia Prowincji Praskiej (obecnie liczy 13 członków) i Wiceprowincji Bratysławskiej (43 członków) pojawiła się już w roku 2011, podczas spotkania O. Generała z przełożonymi Prowincji Praskiej, Wiceprowincji Bratysławskiej i Wiceprowincji Michalovce. Decyzja ta wpisuje się w  szerszy projekt restrukturyzacji, który zachodzi w skali całego Zgromadzenia Redemptorystów, wskutek zmieniających się potrzeb pastoralnych i zróżnicowanej dynamice nowych powołań na poszczególnych kontynentach. Przykładem takich zmian jest właśnie Prowincja Praska, która przed II wojną światową była największą prowincją w Zgromadzeniu.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda