Home WiadomościZe Świata Brazylia: 50 lat posługi chrystusowców w Bateias

Brazylia: 50 lat posługi chrystusowców w Bateias

Redakcja

W niedzielę, 17 września, odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 60-lecia ustanowienia parafii w Bateias oraz 50-lecia posługi w niej księży z Towarzystwa Chrystusowego.

Z tej też okazji proboszcz parafii ks. Alceu Zembruski SChr wraz z radą parafialną przygotowali bogaty program obchodów, dbając nie tylko o religijny wymiar uroczystości, ale również o towarzyszące jej atrakcje. W sobotę wierni licznie zgromadzili się w kościele na dziękczynieniu za 50 lat pracy w parafii księży chrystusowców. Jednym z najbardziej wzruszających momentów tego wieczoru było wniesienie przez dzieci do kościoła zdjęć proboszczów chrystusowców, którzy pracowali w parafii oraz zdjęcie obecnie pomagającego w pracy ks. Stanisława Małysy SChr, które reprezentowało wszystkich księży wikariuszy. W kazaniu ksiądz prowincjał nawiązał do historii tego miejsca oraz posługi w niej kapłanów, a na ręce proboszcza złożył podziękowanie wszystkim pracującym tam współbraciom. W tym dniu odsłonięto także tablicę pamiątkową, na której umieszczono słowa wdzięczności naszemu zgromadzeniu zakonnemu za ofiarną pracę duszpasterską.

Główne uroczystości odbyły się jednak w niedzielę 17 września. Obecni na niej byli nie tylko parafianie z Bateias ale także licznie przybyli goście związani z tą parafią. Rozpoczęła je zmotoryzowana procesja z figurami św. Sebastiana – patrona parafii, Matki Bożej z La Salette oraz patronami wszystkich 28 należących do parafii wspólnot i kościołów filialnych. Tego dnia w homilii prowincjał mówił o znaczeniu wspólnoty parafialnej oraz zachęcał do życia chrześcijańskimi wartościami, którymi kierowały się pokolenia tworzące życie religijne w tym regionie i starające się o utworzenie w tym miejscu parafii. Podziękował także za troskę, jaką mieszkańcy Bateias wykazują dbając o znajdujący się na terenie parafii grobowiec chrystusowców. Każdego tygodnia jest on czyszczony oraz przynoszone są tam nowe kwiaty. Po Eucharystii ksiądz proboszcz wraz z radą parafialną zaprosili wszystkich uczestników uroczystości do salonu parafialnego na obiad oraz część rozrywkową uroczystości.

W uroczystościach sobotnio niedzielnych oprócz prowincjała chrysusowców ks. Kazimierza Długosza oraz przybyłego do pracy w Brazylii ks. Pawła Borysiewicza SChr wzięli udział także poprzedni proboszczowie parafii ks. Henryk Bazis SChr oraz ks. Antonio Polańczyk SChr. 

Komplet zdjęć z obchodów jubileuszowych.

Zarys historii parafii w Bateias

Nazwa miasteczka Bateias pochodzi od portugalskiego słowa „bateia”, oznaczającego płuczkę − urządzenie do rozdzielania lub oczyszczania ciał stałych z użyciem wody, stosowane np. w wydobyciu złota. Tradycja informuje, że w okresie niewolnictwa było w tym regionie dużo kopalni złota, w których używano właśnie tego urządzenia.

Pierwsze rodziny osiedliły się w Bateias w połowie XIX wieku. Natomiast pierwsza Msza św. została odprawiona w 1900 r. Poświęcenie kamienia węgielnego do budowy, istniejącego do dzisiaj, kościoła św. Sebastiana odbyło się 17 czerwca 1948 przez księdza prałata Alojzego Domańkiego, ówczesnego proboszcza parafii w Campo Largo, do której należało Bateias.

Parafia pod wezwaniem św. Sebastiana została utworzona 15 sierpnia 1957 r. Pierwszym proboszczem został mianowany trzy dni później ks. Franciszek Górski. W chwili utworzenia, parafia liczyła 760,2 kilometrów kwadratowych, 10.060 mieszkańców, obejmowała 16 kaplic i 1 oratorium prywatne.

Pierwszym chrystusowcem, który rozpoczął tam posługę 2 stycznia 1967 r. był ksiądz Bolesław Liana. Dzisiaj należy do parafii 28 kościołów filialnych, z których 17 wybudowano pod czujnym okiem chrystusowców. Wśród wybudowanych świątyń spotykamy jedną związaną z polskim kultem. Na kolonii Fazendinha znajduje się kościół filialny Matki Boskiej Jasnogórskiej. Powstały także: 4 ośrodki duszpasterskie, 20 salonów przy kościołach filialnych oraz został wyremontowany kościół parafialny i plebania. Owocem pracy księży Towarzystwa Chrystusowego są również powołania zakonne i kapłańskie z tego regionu. Według statystyki na rok 2016, należało do parafii ok. 12.000 wiernych, między którymi ok. 3.000 osób pochodzenia polskiego. Parafia liczy na pomoc 59 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Funkcjonują w parafii różne grupy duszpasterskie, m. in.: duszpasterstwo rodzin, dzieci, młodzieży, ministrantów, akolitów, dziesięciny, lepszego wieku, przygotowania do chrztu, Ruch Koronki Mężczyzn, Kongregacja Mariańska, Odnowa Charyzmatyczna, Apostolstwo Modlitwy, Żywy Różaniec, grupa misjonarzy, grupa śpiewu i liturgii, grupy refleksji. Wierni zachowują również zwyczaje polskie, m. in. Godzinę Świętą po polsku i święconkę wielkanocną.

Na terenie parafii znajduje się grobowiec księży chrystusowców, w którym pochowani są: ks. Ludwik Gazda (+1990), ks. Bolesław Liana (+1998), ks. Gerard Pilich (+2003), ks. Paweł Piotrowski (+), ks. Benedykt Grzymkowski (+2013 r.), ks. Edward Maciejewski (+2014), ks. Jan Nowiński (+2014), ks. Stanisław Gogulski (+2015), ks. Józef Poszwa (+2016).

Proboszczowie Towarzystwa Chrystusowego pracujący w parafii:

ks. Bolesław Liana (1967-1977)
ks. Stanisław Pagacz (1977-1985)
ks. Ludwik Gazda (1985-1989)
ks. Piotr Poszwa (1989-1998)
ks. Grzegorz Zyguła (1998-2003)
ks. Edward Maciejewski (2003-2005)
ks. Henryk Bazis (2005-2016)
ks. Antônio Polanczyk (od 2016)
ks. Alceu Zembruski (od lutego 2017)

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda