Home WiadomościZe Świata Brazylia: jezuita krytykuje honorowe obywatelstwo Amazonii dla prezydenta Bolsonaro

Brazylia: jezuita krytykuje honorowe obywatelstwo Amazonii dla prezydenta Bolsonaro

Redakcja

Brazylijski jezuita ostro skrytykował nadanie prezydentowi Jairowi Bolsonaro honorowego obywatelstwa Amazonii przez parlament tego stanu. Koordynator Amazońskiej Służby na rzecz Działań, Refleksji i Edukacji Społeczno-Środowiskowej w Manaus o. Paulo Tadeu Barausse zwrócił uwagę na paradoksalność tej decyzji, gdyż to właśnie Bolsonaro jest odpowiedzialny za kryzysową sytuację związaną z pandemią koronawirusa w Amazonii.

Głosowanie w 24-osobowym stanowym Zgromadzeniu Ustawodawczym odbyło się w trybie nagłym, dwa dni przed zapowiedzianą na 23 kwietnia wizytą prezydenta w Manaus. Za przyznaniem mu honorowego obywatelstwa opowiedziało się 11 deputowanych, dwóch było przeciw, a wielu było nieobecnych. – Bolsonaro nie jest przyjacielem ani Manaus, ani Amazonii – tłumaczył swój sprzeciw deputowany Serafim Correa.

Z kolei o. Barausse podkreślił, że wszyscy zdają sobie sprawę z trwającego w Amazonii kryzysu o charakterze sanitarnym, gospodarczym, społecznym i środowiskowym, związanego z pandemią. Wspomniał o 370 tys. zakażonych w stanie liczącym 4 mln mieszkańców, o 12,5 tys. ofiar śmiertelnych i o braku tlenu w szpitalach. – I postanawia się o przyznaniu tytułu właśnie osobie, która jest za to odpowiedzialna. Wydaje mi się to wielką sprzecznością, również biorąc pod uwagę fakt, że na 62 gminy w stanie tylko w czterech Bolsonaro zdobył większość w wyborach – dodał zakonnik.

Ma on nadzieję, że stanowy parlament zmieni swą decyzję. W podobnym duchu wypowiedziało się kilkanaście organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które opublikowały ostrą w tonie notę w tę sprawie. Możliwe też, że decyzja zostanie podważona z prawnego punktu widzenia, gdyż prawo zabrania przyznawania honorowych tytułów osobom aktualnie zajmującym stanowiska publiczne.

pb (KAI/SIR) / Manaus

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda