Home WiadomościZe Świata Brazylia: Katolicki Uniwersytet “Dom Bosco” podał 100 tys. dawek szczepionki

Brazylia: Katolicki Uniwersytet “Dom Bosco” podał 100 tys. dawek szczepionki

Redakcja

W czerwcu tego roku Katolicki Uniwersytet “Dom Bosco” (UCDB) z Campo Grande zgodził się na utworzenie ośrodka szczepień “drive in” (samochodowego) na terenie swojego kampusu. Zaledwie w ciągu pięciu miesięcy działalności tego ośrodka podano 100 tys. dawek szczepionek przeciwko Covid-19, czyniąc to w ramach usługi, która przyczyniła się do znacznego spadku przenoszenia się wirusa, hospitalizacji i zgonów z powodu tej choroby.

Ten sukces był możliwy dzięki setek osób, które włączyły się w tę akcję szczepienia “drive in”, czyniąc to z wielkim zaangażowaniem i bez lęku. I w geście podziękowania im wszystkim za podanie tych 100 tys. dawek szczepionki, w dniu dzisiejszym, w poniedziałek 6 grudnia, o godz. 8.30 czasu lokalnego miała miejsce ceremonia wręczenia honorowych broszek wolontariuszom. 

“Chcę dzisiaj podziękować naszym studentom, wykładowcom i personelowi administracyjnemu, którzy robili wszystko, by możliwe było zaszczepienie jak największej liczby osób, pomagając w ten sposób przezwyciężyć tę pandemię, która pochłonęła tak wiele ofiar. Niewątpliwie społeczność akademicka UCDB bardzo się do tego przyczyniła, ratując wiele istnień ludzkich” – powiedział dziekan UCDB, ks. José Marinoni.

Centrum szczepień UCDB „drive in” zostało otwarte 24 czerwca, we współpracy z Gminą Campo Grande, za pośrednictwem Miejskiego Sekretariatu Zdrowia. Cała infrastruktura musiała być zmieniona, aby dostosować zadaszone dziedzińce i uczynić z nich bezpieczne miejsca dostępne dla samochodów, gdzie ekipy szczepieniowe mogłyby pracować bez przeszkód, nie zakłócając jednocześnie ruchu osób, które codziennie przechodzą przez ten kampus. Początkowo utworzono osiem punktów szczepień, a w lipcu było ich 15, by odpowiedzieć na wielkie zapotrzebowanie miejscowej ludności i zmniejszyć samochodowe kolejki, które się tworzyły, a które dochodziły nawet do trzech kilometrów.

UCDB otworzył również punkt szczepień dla osób, które docierały na kampus pieszo. W ten oto sposób ten stał się preferowanym ośrodkiem szczepień dla tysięcy ludzi, którzy, na różne sposoby, na żywo i w sieciach społecznościowych, wyrażali potem wdzięczność za tę usługę uniwersytetowi salezjańskiemu.

“Moją największą satysfakcją jest świadomość, że przyczyniam się do uodpornienia populacji, a to daje mi nadzieję, że stopniowo ta pandemia się skończy i będziemy mogli wrócić do normalności” – stwierdziła 20-letnia Themis Elise de Oliveira Moraes, studentka kierunku pielęgniarstwa, jedna z najbardziej zaangażowanych wolontariuszek.

Wraz z nią pracowało wielu innych studentów, pracowników dydaktycznych i administracyjnych, zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach; ponad 100 osób obsługiwało stronę szczepień.  

“Ta akcja jest kamieniem milowym, który napełnia nas dumą. W krótkim czasie mogliśmy zaobserwować ogromne zaangażowanie naszego środowiska akademickiego w realizację tego projektu i możemy z całą pewnością stwierdzić, że odniósł on duży sukces. Wszyscy korzystamy z tego doświadczenia, a UCDB spełnia tutaj swoją społeczną rolę, niosąc pomoc ludności, która odnosi się do nas zawsze z wielką miłością” – oświadczył na koniec prof. Cristiano Marcelo Espínola Carvalho, prorektor ds. badań i studiów podyplomowych UCDB.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda