Home WiadomościZe Świata Brazylia: Misjonarze Konsolaci przeniosą swój nowicjat do Amazonii

Brazylia: Misjonarze Konsolaci przeniosą swój nowicjat do Amazonii

Redakcja

W ramach refleksji i przemyśleń po Specjalnym Synodzie Biskupów dla Amazonii (październik 2019) i zgodnie z procesem restrukturyzacji swej obecności w tym regionie Ameryki Południowej, Instytut Misjonarzy Maryi Pocieszycielki (IMC) postanowił przenieść siedzibę swego nowicjatu kontynentalnego z Buenos Aires do Manaus w Brazylii. To ponad 2-milionowe miasto jest stolicą stanu Amazonas na północy największego państwa Ameryki Łacińskiej.

Siedziba nowicjatu zgromadzenia, do którego trafiali przyszli misjonarze z całego kontynentu, od ponad 20 lat znajdowała się w stolicy Argentyny. 6 stycznia zapowiedziano, że obecnie przyszli zakonnicy będą zdobywać swą formację w dzielnicy Santa Etelvina, leżącej przy wjeździe do miasta. Nowicjat zostanie otwarty w nowym miejscu w tym roku pod duchowym patronatem św. Oskara Arnulfa Romero – zamordowanego w 1980 arcybiskupa San Salvadoru, “proroka ubogich i męczennika w imię sprawiedliwości i pokoju”.

“Przeniesienie nowicjatu do Manaus ma być znakiem i wyzwaniem dla IMC na naszym kontynencie. Chce wyrazić i pokazać, że nasze serce misyjne bije i że coraz bardziej utożsamiamy się z Amazonią, jej ludem, jej sprawami i jej przyszłością” – wyjaśnił watykańskiej agencji misyjnej FIDES ks. Luiz C. Emer, przełożony regionu brazylijskiego IMC. Zaznaczył, że “decyzja o zaproponowaniu młodym ludziom takiego doświadczenia formacji w zgromadzeniu, które od 1948 jest częścią Amazonii, stanowi kolejny wysiłek na rzecz «amazonizacji» jego serca i drogi, podobnie Panamazońska Sieć Kościelna – REPAM”.

Zresztą również wspomniana Sieć przeniosła niedawno swą siedzibę ze stolicy Ekwadoru – Quito właśnie do Manaus.

Nowicjat misjonarzy Maryi Pocieszycielki (konsolatów) działał dotychczas w dwóch miejscach: najpierw w latach 1981-94 w kolumbijskim mieście Bucaramanga a następnie w Buenos Aires (1995-2019). W Afryce, począwszy od sierpnia br. Instytut będzie miał trzy nowicjaty – w Kenii i Tanzanii, które łącznie winny przyjąć około 40 kandydatów z różnych krajów Czarnego Lądu.

kg (KAI/FIDES) / Manaus

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda