Home WiadomościZe Świata Brazylia: o. Vítor Coelho de Almeida CSsR, „Apostoł Radia Aparecida”, Czcigodnym Sługą Bożym

Brazylia: o. Vítor Coelho de Almeida CSsR, „Apostoł Radia Aparecida”, Czcigodnym Sługą Bożym

Redakcja

Papież Franciszek zezwolił 5 sierpnia 2022 r. na promulgację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego brazylijskiego redemptorysty o. Vítora Coelho de Almeidy CSsR (1899-1987), ogłaszając go Czcigodnym.

O. Vítor Coelho de Almeida CssR urodził się 22 września 1899 r. w Sacramento w Brazylii (stan Minas Gerais), w rodzinie Leao i Marii Sebastiana. W wieku dwunastu lat wstąpił do seminarium redemptorystów w Aparecida. W 1918 r. złożył profesję zakonną w Perdoes, a 5 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Gars Am Inn, w Niemczech, gdzie przeniósł się w 1918 r., aby studiować filozofię i teologię.

Po powrocie do Brazylii poświęcił się misjom ludowym, mieszkając najpierw w Aparecida (stan São Paulo), a od 1925 do 1929 r. w Araraquara w tym samym stanie. Po pobycie w Campinas-Goiânia (Goias) w latach 1933-1940 mieszkał w Araraquara i São Paulo.

Jego hojna dyspozycyjność, przeniknięta prostym stylem i prostym językiem, uczyniła go popularnym w stanach São Paulo, Parana i Minas Gerais. Jego intensywne i czytelne głoszenie Słowa Bożego przynosiło owoce nawrócenia wśród ludzi prostych i opuszczonych. Pobudził też wielu młodych ludzi do rozważenia powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Cierpiąc na gruźlicę, w 1941 r. zamieszkał w sanatorium „Divina Providência” w Campos do Jordao (São Paulo). Po siedmiu latach bolesnego leczenia, znoszonego z ewangeliczną cierpliwością, nie mogąc ze względu na nadszarpnięte zdrowie podjąć wcześniejszej działalności apostolskiej, powrócił do Aparecidy, aby pracować w sanktuarium.

Głęboko przekonany, jako redemptorysta, o apostolskim wyborze na rzecz najbardziej potrzebujących pomocy ludzkiej i duchowej, przez 36 lat prowadził pracę misyjną poprzez „Radio Aparecida”, założone przy jego udziale w 1951 r., którego był dyrektorem w latach 1965-1970.

Jego audycje radiowe i niektóre programy, takie jak „Os ponteiros apontam para o infinito” (Ręce wskazują na nieskończoność), „Consagraçao a N. S. ra Aparecida” (Poświęcenie się Matce Bożej z Aparecidy) i „Entrevista com os Romeiros” (Wywiad z pielgrzymami), nadal pozostają w pamięci ludzi. O. Vítor widział w tym medium możliwość dotarcia ze Słowem Bożym nawet do tych, którzy mieszkają w najbardziej odległych i opuszczonych regionach Brazylii.

Codziennie można było zauważyć wyraźne znaki, że ziarno Słowa padło na żyzną glebę. Pielgrzymi, po przybyciu do sanktuarium i po przystąpieniu do sakramentów pojednania i Eucharystii, prosili o spotkanie z nim, aby z nim porozmawiać.

21 lipca 1987 r., w wyniku zatoru płucnego, zmarł w Guaratinguetá (São Paulo) w wieku 87 lat. Wiadomość o jego śmierci sprawiła, że na pogrzeb, który odbył się następnego dnia w bazylice w Aparecida, zebrał się tłum około dwudziestu tysięcy osób.

Sława świętości, którą o. Vítor Coelho de Almeida cieszył się już za życia, rozprzestrzeniła się po jego śmierci wśród tych, którzy pamiętają i wzywają go jako „Apostoła Radia Aparecida”. Liczne łaski uznane za nadzwyczajne przypisuje się jego wstawiennictwu.

o. Antonio Marrazzo CSsR, postulator generalny, Rzym / cssr.news

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda