Home WiadomościZe Świata Brazylia: powódź w Rio Grande do Sul, polonijny kościół pod wodą

Brazylia: powódź w Rio Grande do Sul, polonijny kościół pod wodą

Redakcja

Stan Rio Grande do Sul w południowym regionie Brazylii przeżywa kolejną katastrofalną powódź. Zniszczonych zostało wiele dróg, mostów, domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. Kilka miesięcy wcześniej przeszedł nad tym stanem cyklon, który spowodował poważne zniszczenia. Aktualnie sytuacja jest o wiele bardziej poważna – mówi posługujący w Porto Alegre ks. Zdzisław Malczewski. Woda zalała również jego polonijny kościół.

Na skutek ulewnych deszczy w minionym tygodniu powódź przyniosła wiele zniszczeń w 235 miejscowościach na terenie stanu Rio Grande do Sul. Jest to największa powódź w historii tego stanu. Zapory wodne częściowo zostały przerwane, wiele osób straciło życie, trudno określić, ile jest zaginionych. Setki tysięcy ludzi straciło swoje domy i dorobek całego życia.

Arcybiskup Leomar Antônio Brustolin, metropolita Santa Maria i przewodniczący trzeciego regionu Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) w odezwie do społeczeństwa tego stanu zauważa, że „wobec skutków tej tragedii nie znajdujemy odpowiedzi. Także ból fizyczny jest tajemnicą. Potrzeba mądrości by móc rozmyślać o tej tragedii”. Arcybiskup Brustolin zapewnia, iż wszyscy się modlą za ofiary śmiertelne i zachęca tych, którzy przeżywają tę tragedię, aby przed Bogiem nauczyli się żyć. „Bóg jest z nami, życie nauczyło nas tego doświadczać i jesteśmy w stanie wykazywać solidarność, gdyż wszystko co przeżywamy nauczyło nas dostrzegać tę obecność” – mówi metropolita Santa Maria.

Hierarcha podkreśla, że „to nie śmierć, żałoba, łzy będą decydować o naszym życiu. Z pewnością zniszczenia, powodzie, osunięcia ziemi, które niszczą wszystko, co napotkają po drodze, nie pozbawią nas nadziei. Jesteśmy ludźmi, którzy wiedzą, komu zaufali”.

Z kolei arcybiskup Porto Alegre i zarazem przewodniczący konferencji episkopatu Jaime Spengler w swojej nocie zapewnia społeczeństwo, że parafie, wspólnoty kościelne są otwarte na przyjęcie oraz udzielenie pomocy powodzianom. Ponadto Caritas zaangażowała się w pomoc poszkodowanym i jest przygotowana do wspierania potrzebujących po przejściu tego bolesnego okresu. Arcybiskup zachęca wszystkich do modlitwy, aby wyprosić u Boga pociechę, opiekę, zjednoczenie wśród ludzi i wzmocnienie wiary, miłości i nadziei.

Zdzisław Malczewski TChr, Vatican News PL/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda