Home WiadomościZe Świata Brazylia: pożegnanie odchodzącego na emeryturę bp. Czesława Stanuli CSsR

Brazylia: pożegnanie odchodzącego na emeryturę bp. Czesława Stanuli CSsR

Redakcja

W Itabuna w Brazylii miało miejsce uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę naszego Współbrata, o. bp. Czesława Stanuli CSsR. W piątek, 31 marca 2017 r., w katedrze diecezji zebrali się kapłani, osoby konsekrowane i liczni wierni, by podziękować za jego 20-letnią pracę pasterską. Obecny był także i wygłosił słowa podziękowania Przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. dr Janusz Sok CssR.

O. bp Czesław Stanula CSsR był ordynariuszem diecezji Itabuna w stanie Bahia od 26 października 1997 r., wcześniej natomiast był ordynariuszem w diecezji Floresta przez 8 lat. Nowym ordynariuszem został mianowany dotychczasowy ordynariusz diecezji Teixeira de Freitas ks. bp Carlos Alberto dos Santos. Rezygnacja o. bpa Czesława Stanuli została złożona ze względu osiągnięcie 75 roku życia.

Biskup senior Czesław urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach w diec. tarnowskiej. Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1957 r., a święcenia kapłańskie przyjął 19 lipca 1964 r. Wyjechał do pracy misyjnej w Argentynie, a następnie w 1972 r. został przeniesiony do Brazylii, do nowopowstającej placówki misyjnej polskich redemptorystów w ubogich regionach stanu Bahia – pracował przede wszystkim w sanktuarium w Bom Jesus da Lapa i jako misjonarz ludowy.

W 1989 r. został mianowany przez papieża św. Jana Pawla II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii, gdzie pracował do  roku 1997. Następnie został przeniesiony do diecezji Itabuna w południowej czesci stanu Bahia, również jako orydnariusz.

Oprócz swej normalnej posługi w diecezji był także szczególnie zaangażowany w duszpasterstwo rodzin i odnowę charyzmatyczną. W Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) pełnił funkcję przewodniczącego regionu  „Nordeste 3”.

Biskup Stanula dał się poznać jako człowiek pióra. Za swoją aktywność literacką 22 maja 2012 r. został przyjęty do Akademii Literatury (Agral) w Itabuna, a za swoje zaangażowanie duszpasterskie i społeczne otrzymał 21 sierpnia 2013 r. tytuł obywatela honorowego stanu Bahia. W 2014 r. obchodził uroczyście złoty jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji na Jego cześć siostra Miria Terezinha Kolling (znana kompozytorka muzyki kościelnej) skomponowała na Jego cześć specjalny hymn („Bispo Ceslau em Jubileu”), który po raz pierwszy był śpiewany na rozpoczęcie Mszy św. jubileuszowej przez chór złożony z 50 osób.

Również ojczyzna nie zapomniała o biskupie Stanuli. 7 maja 1996 r. w Ambasadzie Polski w Brasilii otrzymał krzyż komandorski orderu Odrodzenia Polski.

Oficjalne przekazanie urzędu i ingres nowego biskupa ordynariusza w diecezji Itabuna przewidziane są 7 kwietnia 2017 r.

Oprócz o. bpa Czesława są jeszcze dwaj biskupi rozpoczynający drogę swojego powałania kapłańskiego i zakonnego w Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – o. bp Józef Słaby CSsR w Patagonii w Argentynie (prałatura Esquel) i o. bp Marek Piątek CSsR w Amazonii w Brazylii (diecezja Coari).

Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 30 arcybiskupów, 128 biskupów – lista

red.

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda