Home WiadomościZe Świata Brazylijczyk nowym przełożonym generalnym werbistów

Brazylijczyk nowym przełożonym generalnym werbistów

Redakcja

Misjonarze werbiści po raz pierwszy wybrali na swojego zwierzchnika zakonnika z Ameryki Łacińskiej. Do 2030 roku przełożonym generalnym działającego na całym świecie Zgromadzenia Słowa Bożego będzie Brazylijczyk, o. Anselmo Ricardo Ribeiro. Wyboru dokonano 4 lipca podczas czterotygodniowego zgromadzenia generalnego obradującego w Nemi koło Rzymu. O. Ribeiro jest następcą o. Paulusa Budi Kledena, który w maju został mianowany arcybiskupem archidiecezji Ende na wyspie Flores w Indonezji.

 Ojciec Anselmo Ricardo Ribeiro urodził się w 1974 roku w Rio de Janeiro. Do zgromadzenia werbistów wstąpił w 1998 roku, święcenia kapłańskie przyjął w 2005 roku. W latach 2001-2002 pracował jako misjonarz w Chiapas w Meksyku. Od 2005 do 2008 był kapłanem w jednej z brazylijskich parafii. W latach 2008-2010 studiował komunikację i dziennikarstwo, jednocześnie był radcą Prowincji Północnej Brazylii, a w latach 2011-2016 był jej prowincjałem. W 2017 roku ukończył studia z zarządzania. Od 2018 roku należał do Rady Generalnej zgromadzenia.
 
Werbiści (Societas Verbi Divini – SVD), skupiający 5800 ojców i braci, są siódmym z kolei największym na świecie zakonów i zgromadzeń męskich Kościoła katolickiego. Ponad połowa werbistów pochodzi z Azji, jedna czwarta z Indonezji. Na pięciu kontynentach zakonnicy angażują się w rożne dziedziny życia, jak: duszpasterstwo, oświata, ochrona zdrowia, apostolat biblijny, media oraz na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia.
 
Obradująca co sześć lat kapituła generalna potrwa do 14 lipca. W obradach uczestniczy 153 zakonników z 31 krajów. Obok przełożonych i delegatów prowincji obecni są też obserwatorzy i goście, wśród nich siostry misjonarki werbistki i przedstawiciele świeckich partnerów werbistów. W najbliższych dniach zostaną wybrani kolejni członkowie Rady Generalnej oraz zostanie opracowany komunikat końcowy wytyczający przyszły kierunek zgromadzenia.
 
Uczestników Kapituły Generalnej przyjął w ubiegłym tygodniu papież Franciszek. Zachęcał ich, aby byli „budowniczymi pokoju” w obliczu wojen, zniszczenia środowiska, przemocy i fundamentalistycznych ideologii. „Nieście pokój Chrystusowy wszystkim, zwłaszcza ubogim, migrantom – oni tak bardzo cierpią! – dyskryminowanym kobietom, dzieciom, marginalizowanym” – apelował papież.
 
Zgromadzenie założone przez św. Arnolda Janssena (1837-1909) w Steyl, na terenie dzisiejszego miasta Venlo w Holandii, będzie obchodziło w przyszłym roku 150-lecie swojego istnienia. Rok jubileuszowy rozpocznie się 8 września 2024 roku.

ts/KAI
 
Na zdjęciu: O. Anselmo Ribeiro SVD z prowincjałem Polskiej Prowincji SVD, o. Sylwestrem Grabowskim SVD
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda