Home WiadomościZe Świata Bruksela. Wystawa o św. Maksymilianie w Parlamencie Europejskim.

Bruksela. Wystawa o św. Maksymilianie w Parlamencie Europejskim.

Redakcja

Wystawa w PEWe wtorek, 26 stycznia, w Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie otwarta wystawa „Auschwitz. Między piekłem a niebem. Św. Maksymilian Maria Kolbe w twórczości Mariana Kołodzieja”. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci męczeńskiej franciszkanina.

Na jej otwarciu będą m.in.: autor dokumentalista Stanisław Markowski i kustosz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia o. Piotr Cuber. To tam, 5 km od byłego obozu zagłady Auschwitz, w podziemiach franciszkańskiej świątyni znajduje się monumentalne dzieło prof. Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” (ponad 250 kompozycji rysunkowych różnej wielkości).

To o tej ekspozycji, wówczas jeszcze nie skończonej, powiedział śp. prof. Józef Tischner: „Byłem parę razy w Oświęcimiu, chodziłem po Brzezince. Ale nigdy nie zobaczyłem tam tego, co zobaczyłem na tej wystawie. Moja reakcja jest taka: prawdziwy Oświęcim jest tutaj”.

Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Pracę nad „Kliszami” M. Kołodziej rozpoczął w 1993 r., a zakończył w maju 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią.

Tylko w zeszłym roku ekspozycję zwiedziło ponad 5 tys. osób z 21 krajów świata. Więcej na stronie: Centrum św. Maksymiliana. Tam też można odbyć wirtualny spacer po „Labiryntach”.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda