Home WiadomościZe Świata Burkina Faso: znów zabito księdza, hiszpańskiego salezjanina

Burkina Faso: znów zabito księdza, hiszpańskiego salezjanina

Redakcja

W Burkina Faso znów zamordowano katolickiego księdza. Do zdarzenia doszło wczoraj w Bobo Dioulasso, drugim co do wielkości mieście tego subsaharyjskiego kraju. Do salezjańskiego centrum Don Bosco wtargnął były kucharz tego ośrodka i zasztyletował hiszpańskiego salezjanina ks. Fernanda Fernandeza. Ranił też drugiego kapłana, pochodzącego z Burkina Faso. Ks. Germain Plakoo-Malpa otrzymał sześć cisów nożem. Został jednak natychmiast przewieziony do szpitala i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Policja aresztowała napastnika, chroniąc go tym samym przez samosądem ze strony uczniów salezjańskiego ośrodka. Z jego zeznań wynika, że chciał się zemścić za zwolnienie z pracy. Mord ten wpisuje się jednak w długą serię zabójstw i zamachów, których ofiarą padają ostatnio w tym kraju chrześcijanie.

W ubiegłą niedzielę islamiści z zimną krwią zabili kapłana i pięciu wiernych podczas Mszy św. Sprofanowali też Najświętszy Sakrament. W poniedziałek dżihadyści zaatakowali maryjną procesję. Zabili czterech katolików i zniszczyli figurę Matki Bożej Fatimskiej. Dwa tygodnie temu ofiarą islamistów padł protestancki pastor i 5 wiernych, a 15 lutego zabito innego hiszpańskiego salezjanina.

W Bobo Dioulasso, gdzie doszło do ostatniego zamachu, salezjanie prowadzą trzy ośrodki. Pierwszy oferuje pomoc dzieciom ulicy, drugi prowadzi kursy alfabetyzacji, a trzeci przygotowuje do zawodu 300 młodych.

Krzysztof Bronk – Watykan

Za: www.vaticannews.va


KRÓTKA INFORMACJA I PRZESŁANIE PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO DO RODZINY SALEZJAŃSKIEJ NA ŚWIECIE Gdy to możliwe, tylko wiara, milczenie i modlitwa…

Najdrożsi bracia i siostry z Rodziny Salezjańskiej na świecie!

Piszę do was, aby podzielić się z wami smutną wiadomością i ponownie zachęcić was do złożenia waszego życia i waszej misji w ręcę Jedynego Boga, w którym pełnego znaczenia nabiera każde wydarzenie: Boga Miłości i Jego Syna Jezusa Chrystusa, zmartwychwstałego Pana.

W drodze do Brazzaville (Republika Konga), gdzie udawałem się z wizytą do tej nowej wizytatorii, inspektor Afryki Zachodniej Francuskojęzycznej (AFO) poinformował mnie, że kilka minut wcześniej współbrat misjonarz ks. Fernando Hernández został okrutnie zamordowany, a ks. Germain Plakoo-Mlapa mocno zraniony i znajduje się w szpitalu. Ks. Germain Plakoo-Mlapa towarzyszył jakiś czas temu ks. Césare Antonio Fernándezowi, zamordowanemu trzy miesiące temu.

Powodem tej tragedii jest zemsta. Istotnie, wydaje się, że dawny kucharz wspólnoty, który został zwolniony jakiś rok temu, wszedł w czasie obiadu z maczetą i dokonał swojej zemsty.

W okresie trzech miesięcy dwaj współpracia misjonarze z tej samej inspektorii stracili swoje życie. Módlmy się gorąco o powrót do zdrowia ks. Germaina, a także uleczenie ran, jakich doznała jego dusza, ponieważ musiało być dla niego bardzo trudne do zniesienia to wszystko, co przeżył w ostatnim czasie.

Drodzy bracia i siostry z naszej Rodziny Salezjańskiej, dzielę z wami wszystkimi ból, jaki dotknął rodziny tych współbraci, prosząc was o modlitwę w tym dramatycznej sytuacji.

Nadal przeżywamy okres Wielkanocy i w tym okresie mogę jedynie przylgnąć i zakotwiczyć się w wierze w Pana, milczeć i modlić się, aby przemienił w życie i dobro afrykańskiego narodu i wszystkich ludów krew tych męczenników, przelaną  niewinnie w tak okrutny sposób.

Nasi współbracia, ks. César Antonio i ks. Fernando, bardzo kochali naród afrykański, młodych Afrykanów i ich rodziny, szukając zawsze ich dobra w imię Pana. 

Dzisiaj w naszej modlitwie wstawiajmy się za nimi, prosząc usilnie o zdrowie dla ks. Germaina i przebaczenie tym, którzy ich zaatakowali, jak to sam Pan uczynił.

Niech nasza Matka Wspomożycielka weźmie nas za rękę i poprowadzi do Boga Ojca. Ona nam towarzyszy i troszczy się o nas wszystkich, synów i córki, na tej ziemi.

W ten sposób chcę wyrazić nasze kondolencje i zapewnić o naszej bliskości ks. José Elegbede i współbraci z inspektorii AFO, bardzo doświadczonej tymi tragicznymi wydarzeniami.

Ksiądz Bosko w niebie nas nie opuści, drodzy współbracia.

Serdecznie pozdrawiam w Panu i w Księdzu Bosko

Ks. Ángel Fernández Artime sdb

Przełożony Generalny

Brazzaville (Republika Konga), 17 maja 2019

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda