Home WiadomościZe Świata Były Generał Redemptorystów Kardynałem

Były Generał Redemptorystów Kardynałem

Redakcja

redemptor-plNasz były Przełożony Generalny, o. abp Joseph Tobin CSsR, obecnie ordynariusz archidiecezji Indianapolis w USA, został mianowany kardynałem przez Ojca Świętego Franciszka! Kreacja kardynalska nastąpi w Rzymie na konsystorzu 19 listopada 2016 r. Gratulujemy i modlimy się nowego kardynała i cały Kościół!

Kardynał nominat urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit jako najstarsze z trzynaściorga dzieci Josepha W. Tobina i Marie Terese Kerwin. Pierwsze śluby zakonne złożył 5 sierpnia 1973 r., a śluby wieczyste trzy lata później. Na kapłana został wyświęcony 1 czerwca 1978 r. Ukończył WSD Redemptorystów w Esopus, NY z tytułem magistra teologii.

Pracował jako duszpasterz w Detroit, służąc wspólnocie hiszpańskojęzyczej, w duszpasterstwie młodzieży oraz w ruchu Cursillos de Cristiandad. W tej archidiecezji by także wikariuszem biskupim, należał do rady kapłańskiej oraz pracował w sądzie kościelnym. Był proboszczem parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit oraz św. Alfonsa w Chicago.

W Zgromadzeniu Redemptorystów, w Prowincji Denver, obejmującej zachodnią część USA, był radnym prowincjalnym. W 1991 r. został wybrany Radnym Generalnym Zgromadzenia i przeniósł się do Rzymu. Po sześciu latach, w 1997 r., na Kapitule Generalnej został wybrany Przełożonym Generalny i pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 2009 r.

2 sierpnia 2010 r. został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem sekretarzem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i 9 października tego samego roku wyświęcony został na biskupa. Dwa lata później powołany został na ordynariusza archidiecezji Indianapolis w USA.

Abp Joseph Tobin CSsR, oprócz ojczystego języka angielskiego, używa płynnie hiszpańskiego, włoskiego francuskiego i portugalskiego, czyta zaś jeszcze w kilku innych. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Był członkiem Synodu Biskupów w 1998, 1999, 2001, 2005 i 2008 r.

Będzie szóstym w historii kardynałem redemptorystą, ostatni, kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR z Boliwii, zmarł w 2015 r. Poprzedni to: Victor-Auguste-Isidore Dechamps (+1883), Wilhelmus Marinus van Rossum (+1932), José Clemente Maurer (+1990) i Varkey Vithayathil (+2011).

red.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda